Заварваме един План за възстановяване и устойчивост, който все още не е готов и не е достатъчно амбициозен. Това коментира вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Според него, в плана има технически неизправности, а България успоредно с това вече говори за корекции. В сферата на декарбонизацията нямаме достатъчно проекти – това ни казват от Брюксел, в социалната сфера също може да сме по-амбициозни, обобщи Пеканов пред БНТ.
От една страна се опитваме да спасим плана във формата, в който е сега, успоредно опитваме да го подобрим като проекти, продължи вицепремиерът. Въпросът не е да има само нови проекти, а текущите да бъдат подобрени. Сегашните проекти в плана няма да свършат достатъчно работа към зелен преход, е оценката на Пеканов.
Много ще е важно върховенството на правото при усвояване на пари по този план – да има мониторинг и смятам, че ЕК ще го осигури, предупреди още Пеканов.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Надявах се да заваря един по-готов план. Има още техническа работа да се свърши, работим главно по това, а това е извън амбицията за подобрения, уточни Пеканов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Може би по две от оперативните програми има някои притеснения, но не искам публично да създавам напрежение – така Пеканов отказа да коментира кои са тези програми. Става въпрос за процент на изпълнение – бях уверен, че винаги към края на програмния период средствата биват договорени и усвоени, посочи той. Според него обаче няма риск да се спират оперативни програми заради работата на служебното правителство – евентуално такъв проблем би дошъл от работата на третото правителство на Бойко Борисов. Какво сочи анализ на финансовото министерство за оперативните програми от март, 2021 година – НАУЧЕТЕ ТУК!
Проблемът е дали не се случва нещо извън статистиката – проучваме такива сигнали, но не искам да говоря преди проверките да са завършени, посочи Пеканов. И призна, че има притеснения относно безсмислени европроекти – модерни спортни съоръжения в села, където няма свястна ВиК услуга.
Пеканов смята и, че сега е моментът да почнем да възстановяваме с комплекс от мерки бизнес климата, за да се върнат чуждестранните инвеститори в България. Всяка коронамярка трябва да се напасва във времето – включително такива като 60 на 40 и 80 на 20. Въпросът е не само да има кредити, а дали стигат до правилните получатели – тези, които не могат да ги получат, обобщи вицепремиерът. Той каза и другото - страните от Централна Европа догонват по-бързо по-богатите, а ние изоставаме в този процес, защото не сме си използвали на максимум потенциала и възможностите.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици