Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикатите отново обвиниха работодателите, че не искат да преговарят за МОД

04 октомври 2016, 16:14 часа • 1654 прочитания

Синдикатите отново обвиниха работодателите, че не искат да седнат на масата на преговорите за минималните осигурителни доходи (МОД) за 2017 г. Това стана факт по време на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Министърът на финансите Владислав Горанов също коментира темата. „Бих защитавал пред правителството позицията, че трябва да се явяваме модератори, но ако вие не искате да си говорите, какъв избор остава за правителството", запита Горанов представителите на синдикатите и на бизнеса.

„Хайде да преценим дали отваряме тази тема да върви в някакви темпове, защото догодина ще се окажем в същото положение, ако не започне интензивен диалог по технологията и по начина, по който ще си комуникират синдикатите и работодателите по тази тема. На мен лично като финансов министър ми е най-комфортно да идвате с готовите решения и да не се налага аз да защитавам една или друга позиция”, посочи финансовият министър.

Как го виждате за слагане на масата във времето, запита ги той и допълни – „ние от правителствената част сме тук”.

От своя страна министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова обясни, че в предходния месец е провела срещи с всички работодателски организации и с две синдикални. „И от двете страни имаше заявен интерес темата да бъде обсъждана в рамките на НСТС или темата да бъде обсъдена в рамките на двете страни”, добави Русинова.

Цветан Симеонов, председател БТПП заяви, че МОД и начинът за определяне на минимална работна заплата са обвързани. „Тогава, когато има решение по по-важния въпрос за минималната работна заплата, вероятно ще бъде променена и позицията. Засега все повече стават браншовите организации, които са категорични, че няма как да се разделят двата въпроса”, посочи Симеонов.

Минималната работна заплата за 2017 г. не е договаряна, а е едностранно оповестена под натиска на синдикатите. Кумулативно 35% е ръстът на минималната работна заплата за 3 години, при 2-3% ръст в икономиката и производителността, каза и Васил Велев, председател на АИКБ, предаде БГНЕС.

Що се отнася до МОД-ваша нива, ваша пакост, опонира, пък Ася Гонева, изпълнителен секретар на КНСБ. „Такова нещо има в закона. Такива изисквания има и НАП така работи. Ние не сме се отказали от своята отговорност. Няма да коментирам поведението на работодателите – какви представителни организации са тези, които не желаят да седнат на масата. Да седнат на масата, може пак да не се разберем, но те не искат да седнат на масата”, обвини тя работодателите.

Председателят на НСТС и вицепремиер Томислав Дончев бе категоричен, че към каквото и решение да се върви, е редно да бъде взето след социален диалог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес