"Годишно държавата губи приход от 330 млн. лв. заради липсата на регулация на софтуера на касовите апарати. Не обсъждаме отсрочка за подмяна на касовите апарати." Това каза говорителят на НАП Росен Бъчваров във връзка с искането от страна на бизнеса срокът за смяна на касови апарати да се удължи поне до началото на 2020 година.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Според Бъчваров до март месец 2019 година има време да се смени софтуера или целия апарат на 190 хил. устройства, колкото са регистрирани по ДДС.
Предвижда се и възможността всеки гражданин да проверява сам валидността на касовата бележка с помощта на QR код.
На половината апарати трябва да се актуализира софтуера, а при останалите е нужна друга хардуерна смяна на целия апарат или на определени модули, уточни Бъчваров в интервю за bTV.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той допълни, че притесненията на хората са да не би данъчните да използват сорс кода за злоупотреби и увери, че такава опасност няма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според Ясен Танев, председател на управителния съвет на Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер, срокът трябва да бъде удължен, за да се прецизират изискванията към бизнеса. По думите му съгласно изискванията в момента достъпът до данни на НАП е твърде широк.
Танев допълни, че подмяната на софтуера на едно устройство става за дни, а не за 15 минути, а сервизите, които извършват тази услуга не са много.