Недоумение пробуди у производители на биогорива и на земеделска продукция идеята за поевтиняване на горивата чрез такава промяна в режима, че да се спре влагането на биодобавка през зимния период, тъй като била двойно по-скъпа спрямо цената на самото гориво. Идеята беше лансирана от Българската петролна и газова асоциация (БПГА) по време на специална среща с вицепремиера Томислав Дончев миналата седмица, на която бяха обсъждани възможности как цената на горивата да падне повече. Очаква се тя бъде част от дневния ред на тазседмичното заседание на Министерския съвет.
"Тази идея не работи", категорично заяви в коментар за Actualno.сom Данаил Каменов, изпълнителен директор на "Алмагест" АД - български производител на етанол. По думите му да се твърди, че етанолът оскъпява бензина е категорично невярно, тъй като цената му е по-ниска. "Цената на етанола в момента е по-ниска от тази на бензина. Разбира се, международната конюнктура е динамична. Двете цени се движат нагоре и надолу, но в общи линии цената на етанола е около тази на бензина. В момента е по-ниска. Така че това, което твърдят от БПГА по отношение на етанола е абсолютно невярно", заяви Каменов.
Според него, такава мярка ще засегне българската етанолова индустрия, която работи с български зърнени суровини и съответно ще рефлектира върху българските земеделски производители. "Една произведена изцяло с български суровини стока ще бъде заменена с вносен бензин, така че ефектът за българската икономика ще е отрицателен", предупреди Данаил Каменов.
"Да се спре биодобавката за зимния период - това е много добре премерен удар срещу всички земеделци-производители на рапица и слънчоглед, както и върху преработвателите им в биогорива", каза в интервю за Actualno.com Венцислав Георгиев, член на регионалната асоциация "Дунавско зърно", част от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По отношение на идеята на финансовия министър Владислав Горанов, обсъдена при срещата на вицепремиера Томислав Дончев и представителите на БПГА, касовите бележки за горивата да станат "по-прозрачни" като в тях ще се посочват акциза, ДДС и търговската надценка, Данаил Каменов бе категоричен: "Всяка прозрачност е добре дошла", но изрази съмнения доколко е възможно от техническа гледна точка да се осъществи.
Според Венцислав Георгиев идеята не е лошa, защото ще внесе малко спокойствие у хората и яснота как се формира цената, от какво и кого зависи тя или ще им помогне да се ориентират пред кого да протестират.