Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова: Има два варианта за строеж на АЕЦ “Белене”

31 май 2018, 18:40 часа • 5133 прочитания

Два са най-вероятните сценария за изграждането на втора ядрена централа у нас. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова пред ресорната парламентарна комисия. 

Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?

Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?

Премиерът Бойко Борисов каза по време на посещението си в Москва, че АЕЦ "Белене" може да се случи само на пазарен принцип и с участието на стратегически инвеститор. Именно това, по думите на министър Петкова пред депутатите, е и вторият най-вероятен сценарий за довършване на централата. За изпълнението му обаче държавното участие трябвало да бъде минимум 34%.

Само че за това наличните активи най-вероятно няма да бъдат достатъчни. На въпрос на Actualno.com Петкова обясни, че все още не са направени оценки на цената на активите, като това ще бъде извършено от НЕК.

Най-лош, според Петкова, е вариантът централата да не бъде построена, защото това ще влоши силно финансовото състояние на НЕК. Невъзможен е сценарият държавата сама да построи втората атомна централа, защото не може да си позволи да я плати.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Като бавна и сложна пък бе определена възможността за инсталиране на оборудването от "Белене" в "Козлодуй". "За подобно нещо ще трябват между 7-8 години", каза Петкова.

При всички случаи обаче, ако се рестартира строителството, като изпълнител ще трябва да се включи и "Росатом", за да може да поеме гаранцията за произведените от нея реактори.

От думите ѝ стана ясно, че възможността АЕЦ "Белене" да се изгради с руски заем също е възможна.

Финансирането ще се осигурява на базата на държавно гарантиран заем въз основа на сключено междуправителствено споразумение. В този случай е задължително да бъде приложена процедура по нотификация на държавна помощ от страна на ЕК.

Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки

Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония

"По този начин е структуриран проектът за изграждане на атомна електроцентрала АЕЦ "Пакш 2" в Унгария, одобрен с Решение на ЕК от октомври 2017 г. Съгласно междудържавно споразумение между Унгария и Русия ще бъдат изградени два нови блока ВВЕР-1200, които ще заменят четирите стари блока ВВЕР-440, които ще бъдат изведени от експлоатация до 2032, 2034, 2036 и 2037 г.", пише в представения от Петкова днес доклад.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес