Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова: До седем години АЕЦ "Белене" може да бъде изградена

07 юни 2018, 15:45 часа • 5347 прочитания

До 7 години АЕЦ "Белене" може да бъде изградена, заяви в кулоарите на Народното събрание министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя добави, че с днешното решение на парламента може да се търси стратегически инвеститор за изграждане на централата.

Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?

Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?

"Мораториум върху проекта "Белене" няма и никога не е имало такъв мораториум. Това решение, което народното събрание е взело 2012 година е решение, което е подкрепящо действията на правителството тогава. С решението, което се взима днес на практика това е новата воля на българския парламент. След това решение ръцете на правителството са развързани. Колегите от "Росатом" винаги са заявявали, че те ще участват ако българската държава вмземе подобно решение, било като изпълнител, като подизпълнител."

Петкова каза още, че до момента имаме четирима кандидати, които са проявили сериозен интерес.

„Субективни критерии, които да дадат възможност за избор наистина на най-добрата оферта за България в тази ситуация. Да се надяваме, че инвеститорският интерес, който до момента е заявен, ще бъде препотвърден. На този етап не сме оторизирани да даваме подобна информация. Скоро ще стане ясно“.

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Междувременно стана ясно, че възможните инвеститори на АЕЦ "Белене" са с един по-малко от тиражираните от властта. Всъщност интересът на френската компания "Фраматом" към проекта бил не в ролята на вложител, а на изпълнител на определени дейности. Това стана ясно от изказване на представителя на фирмата за България Станислав Георгиев.

"Фраматом" не може, това не е подходът на компанията да бъде инвеститор. Компанията винаги е осигурявала услуги. Що се отнася до проекта "Белене", "Фраматом" би имал интерес да участва в проекта със същия обем от дейности, които бяха определени за него до 2012 година, когато се прекрати проектът", обясни той, цитиран от БНР.

"Фраматом" би могъл да потърси възможност за осигуряване на финансиране на обема от дейности, които евентуално той ще изпълни в проекта "Белене", но това не е инвестиране", каза Георгиев, който участва на международната ядрена конференция, организирана от "Булатом".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес