Водещи преработватели на био мед у нас се обединиха, като сформираха Асоциация на преработвателите на биологични пчелни продукти. Новоучредената браншова организация ще защитава интересите на българските био пчелари на национално и европейско ниво, като работи за създаването на благоприятни условия за производство и реализацията на родната пчелна продукция.
Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа
Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото
Асоциацията ще се бори за достойна цена на българския био мед на европейските пазари, затвърждавайки репутацията на страната ни като сериозен производител на висококачествен био мед в Европа. Ще насърчава българските пчелари да се сертифицират като биологични производители и ще провежда информационни кампании относно документацията и правилата по регистриране на био пчелините. Организацията ще фокусира усилията си в прилагането на европейските стандарти и практики в областта на биологичното пчеларство и преработката на биологични пчелни продукти.
Асоциацията на преработватели на биологични пчелни продукти обединява най-големите компании, търгуващи с пчелни продукти у нас и изкупуващи над 90% от добива на био мед в страната.
„Учредяването на Асоциация на преработвателите на биологични пчелни продукти е важен момент за българския пчеларски сектор и сериозна заявка за консолидиране на отрасъла. Наша основна мисия ще бъде подобряване условията за субсидиране в подкрепа на биологичните пчелари от една страна, а от друга - поддържането на стриктен контрол и усъвършенстване на качеството на меда, в тясно сътрудничество със сертифициращите органи в България. Идеята ни е да се изработи и въведе обща браншова политика по отношение на правилата за работа, касаещи производството, преработката и експорта на биологичен пчелен мед и всички съпътстващи дейности свързани с биологичното пчеларство.“, заяви председателят на асоциацията Владимир Русев, който е председател и на Полско-българската търговска камара във Варшава.
Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Русев вярва, че постоянният контакт и комуникация между производители и преработватели у нас, доброто партньорство, подчинено на принципите на пазарната икономика, ще затвърди представителността на българските пчелари на европейския пазар. Убеден е, че през следващите няколко години биологичното пчеларство в страната би следвало да застигне и дори задмине конвенционалното по брой пчелни семейства и добив. Както и че биологичният пчелен мед е добра алтернатива за българския пазар, предвид световните пазарни тенденции и фактът, че производството на пчелен мед надхвърля многократно възможностите на вътрешния пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
България е сред най-благоприятните региони в Европа за добив на био мед, а биологичният пазар на мед пряко зависи от природните условия. У нас се добиват определени видове пчелен мед- акация, липа, кориандър, които са уникални и търсени на европейските пазари.