Нова, но единна такса за хазартни игри от типа лотарии и т.н. предлага със законопроект за създаване на Национална агенция по хазарта предлага финансовият министър Владислав Горанов.
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Освен това, с промяна през преходни и заключителни разпоредби, управляващите посочват, че "издадените от Държавната комисия по хазарта лицензи запазват действието си до изтичане на срока им" (параграф 3).
Де факто, предложената втора промяна от финансовия министър - тази за лицензите, влиза в директно противоречие със законопроекта на лидера на НФСБ Валери Симеонов. Симеонов искаше в Закона за хазарта да се създаде нов член - чл. 48а, с който да се даде право само на Спортния тотализатор да организира лотарийни игри, след получаване на съответния лиценз. Симеонов иска лицензите за организиране на лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго, кено и техните развновидности, които са издадени на лица, различни от Спортния тотализатор, да се прекратяват след изтичането на три месеца, считано от евентуалното влизане на законопроекта в сила. Отделно, в законопроекта на Горанов за създаване на нова агенция по хазарта (Национална агенция по хазарта), в глава "Функции и правомощия" (чл. 3) пише, че "Агенцията, чрез своите органи и другите си служители издава, отказва да издаде, временно или окончателно прекратява валидността (действието) на лицензи за организиране на хазартни игри.
Що се отнася до новата такса, предложена от Горанов, тя е 25% върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби за всяка игра. Досега имаше два варианта за облагане - по чл. 30, ал. 3 от Закона за хазарта. Вариант 1 - 15% върху стойността на направените залози за всяка игра. Вариант 2. За хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони. За да тушира превратното тълкуване на този текст от закона, Горанов предлага той да се промени така, че таксата да се уеднакви: "За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри: традиционна лотария, томбола, моментна лотария – тото, лото, бинго, кено и техните разновидности, игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията, се дължи държавна такса в размер на 25 на сто върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби за всяка игра".
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
От финансовото министерство (МФ) вече коментираха промените с довода, че така е по-справедливо и е възприето в ЕС. Коментарът на Людмила Петкова от дирекция "Данъчна политика" в МФ дойде точно преди началото на днешното заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси, където на първо четене се гледа законопроекта на Валери Симеонов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
Освен това, има и друго интересно предложение на финансовото министерство. Създава се следния тест: "За хазартни игри, при които участниците играят един срещу друг и организаторът на хазартни игри само организира провеждането им, за което събира такси и комисиони за участие, се дължи държавна такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони".
Какво се случи дотук с инициативата за изменение на закона - научете в материалите за закона за хазарта!
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
Още: Пълен обрат с цената на петрола, ключови прогнози бяха ревизирани