Има вероятност България да поиска удължаване на срока, в който да даде становище на Европейската комисия (EК) по отношение на антимонополното дело на ЕК срещу „Газпром". Това стана ясно след като министър-председателят Огнян Герджиков се срещна с представители на политическата коалиция „Нова Република“ - Радан Кънев, Трайчо Трайков и Петър Славов - по тяхно искане.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Темата на разговора бяха действията, които българската страна предприема за защита на националните интереси във връзка с антимонополното дело на Европейската комисия (ЕК) срещу „Газпром“, съобщиха от правителствената пресслужба. По-рано политическият говорител на "Нова република" Трайчо Трайков заяви, че ако се проведат преговорите с "Газпром" както трябва, това означава с 30-40% по-ниски цени на природния газ и спестяване на около 500 милиона лева годишно.
Правителството е съставило работна група по проблема. Трайчо Трайков съобщи, че мнението на "Нова Република" в тази работна група да се включат и представители на бъдещите управляващи е било прието от Огнян Герджиков.
Министърът на енергетиката Николай Павлов информира, че в момента държавните дружества „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) ЕАД, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД работят усилено за изготвяне на детайлни анализи на предложенията за поемане на ангажименти, които „Газпром“ внесе в Европейската комисия (EК). Експерти на Министерството на енергетиката и на компаниите внимателно оценяват ефекта от евентуалното поемане на ангажиментите върху действащите газови договори на България и като цяло върху пазара на природен газ в страната и региона.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Утре (19 април) представители на министерствата и на трите енергийни компании ще участват в обсъждане по темата на международен газов форум във Варшава, организиран от Министерството на енергетиката на Полша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Припомняме, че на 13 март 2017 г. ЕК прикани всички заинтересовани страни да предоставят в срок от 7 седмици становища по представените от „Газпром“ ангажименти, в отговор на опасенията на Комисията, свързани с конкуренцията на газовите пазари в Централна и Източна Европа. Антимонополното дело на ЕК е свързано с газовите пазари в осем държави - България, Чешката република, Естония, Латвия, Литва, Полша, Унгария и Словакия.
Възможно е след финализиране на анализите българската страна да поиска удължаване на срока за отговор, който изтича в първата седмица на месец май. Отвъд това търговска тайна остава цената, която плащаме на "Газпром" за 1000 куб. метра газ. Предполага се, че става дума за около 600 долара.
В края на април 2015 г. Европейската комисия официално изпрати уведомление за претенции на руския газов гигант „Газпром” по обвинение в злоупотреба с монополно положение в Централна и Източна Европа. "Газпром" е доминиращият доставчик на газ за страните от Централна и Източна Европа. Според заключението на ЕК „Газпром” ограничава конкуренцията в осем страни членки – България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Според заключението на ЕК „Газпром” е злоупотребявала с доминиращата си позиция на пазара в Централна и Източна Европа, което е в противоречие с европейското антимонополно законодателство.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“