От два месеца и половина насам сигналите, които биват подадени до Комисията за защита на потребителите (КЗП) през мобилното приложение "Аз-Клиентът", не се обработват. За това сигнализира читател на Actualno.com.
Според информацията, сигналите стоят със статус "Обработване". Призовават ни да подаваме жалби, но какъв е смисълът като стоят месеци без отговор, пита читателят ни, който прилага като доказателство принскрийн как подадени сигнали за нередности стоят със статус "Обработване" вече два месеца.
Actualno.com се свърза с КЗП, откъдето обясниха, че приложението се поддържа от фирмата-създател – SOCOURT. Принципът на действие е следният – когато бъде подаден сигнал, той автоматично се пренасочва и към търговеца, срещу когото е жалбата в сигнала. Търговецът има 5 дни, за да реагира – ако не го направи, КЗП започва проверка. Проверката продължава в рамките на 1 месец.
Относно информацията, че приложението не работи, от КЗП обещаха да направят проверка.
Actualno.com успя да разговаря и със собственика на SOCOURT Йонко Лазаров. Той призна, че все още има проблем с работата на приложението поради вътрешно-административни трудности във фирмата му, които обаче вече са изгладени и реално от този месец апликацията е започнала да работи гладко. Разбира се, следва да се имат предвид и сроковете за решаване на сигнали - поне 5 дни, ако търговецът, срещу когото е сигналът, е кооперативен и поне ако 1 месец, ако КЗП трябва да се намеси. Освен това, от февруари ще се предоставя и седмична статистика относно броя решени окончателно сигнали, добави г-н Лазаров.
Как работи приложението
Подаването на сигнал през "Аз-Клиентът" става по два начина – по местонахождение (локация) и чрез касова бележка. Задължително подаващият сигнала трябва да си направи профил в приложението.
При варианта за подаване на сигнал чрез касова бележка, системата автоматично разпознава търговския обект. При използването на опцията за локализация на обекта, на потребителите се показва карта, на която са посочени всички търговски обекти в района, в който се намира. Клиентът трябва да избере съответния обект, за който се отнася сигналът и да го подаде. След това сигналът се преработва и се изпраща директно до въпросния търговец. Това може да стане по няколко начина - чрез SMS, чрез електронна поща, чрез телефонно обаждане или по дори по обикновена поща.
Йонко Лазаров специално обясни пред Actualno.com и колко са степените, при които подателят на жалба може да следи какво се случва със сигнала му (бел. ред. - означението срещу надписа „Статус“). Първата степен е "Приет", втората е "Обработване", третата е "Отговор", а четвъртата е "Разрешен". "Отговор" означава, че вече има подаден отговор или от търговеца, срещу когото е сигналът, или от КЗП, ако се е наложила намеса на комисията.