Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мярката 60/40 на практика не работи, смята Даниел Митов

26 май 2020, 08:15 часа • 2837 прочитания

Правителството на теория започна да подпомага бизнеса, но икономическите мерки от типа на 60/40 се декларират и са добри като намерения, но всъщност са обраснали от бюрократщина. Мярката на практика не работи, като едва около 4-5% от парите са достигнали до реалния сектор

Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа

Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото

Това заяви пред bTV бившият външен министър Даниел Митов.

Според него една държава, за да поддържа икономиката си жива и за да излязат от кризата трябва да подпомогне директно гражданите си.

"Никой не беше подготвен за пандемията и не очакваше това, което ни се случи". посочи той.

Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО

Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони

„Някои по-мощни държави се сетиха да подпомогнат финансово или да върнат данъците на хората. Ние също трябваше да имаме скоростна реакция, защото при пазарната икономика е важно търсенето. Правителството трябва да си дава сметка за подобни рискове. Много хора живеят от заплата до заплата.

Европейската централна банка създаде няколко добри проекти. В момента ЕС не е общност от суверенни държави, което го прави негъвкав и тромав.

"Кризата не е свършила, но е овладяна на световно ниво. Подобни кризи не създават нищо ново, но дават ускорение на вече съществуващи тенденции - като тази за създаването на недоверие между САЩ, Китай и Русия", разкри Митов.

"Виждате, че има държави, които лъжат за заболелите си и смъртните случаи от коронавирус. Може да се окаже, че след отварянето на границите ще има нови огнища", коментира бившият външен министър.

Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Бившият външен министър коментира още, че ще има разместване на пластовете особено по отношение на Китай.

Тази криза ни показа, че е абсурдно целия свят да има икономическа зависимост от една фабрика, в която се произвежда всичко, допълни Митов.

"Може да има по-дълги последствията върху икономиката ни от очакваното", завърши Даниел Митов.

Припомняме, че прокуратурата наскоро се отказа от обвинение срещу бившият външен министър. Това става ясно от решението на последната инстанция, с което двамата са оправдани по делото за необявена обществена поръчка за самолетни билети на министерството.

Прокуратурата търсеше отговорност от Митов и заместника му Ангеличин за това, че преди 4 години Министерството на външните работи (МВнР) не обявило обществена поръчка, а сключило споразумение с Министерството на земеделието и храните (МЗХ), за да ползва услугите на туроператорската фирма "Юнайтед Травъл Ейджънси", с която редовен договор имало само МЗХ. Става дума за фирма, която осигурявала самолетни билети, ваучери за хотелски настанявания и застраховки при служебни пътувания, пише lex.bg. Външно изплатило на фирмата близо 500 000 лева, без да получи дължимите отстъпки от цената на билетите. След това фирмата върна парите, но тезата на прокуратурата беше, че престъпление има, защото случаят е като кражба на портмоне, след която извършителят е заловен и е върнал парите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес