От 1 октомври малките фирми вече няма да могат да купуват ток на цена за битови потребители, като в срок до 30 септември ще трябва да изберат търговец на едро и да подпишат договор с него. Това решиха на второ четене депутатите от енергийната комисия на парламента след обсъждане на промените в Закона за енергетиката. Целта либерализация на енергийния пазар в страната, каквото е изискването на Европейската комисия.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
За юридическите лица, които са успели в този срок да си изберат търговец, с който да сключат въпросния договор, крайният снабдител ще трябва да купува електроенергия на свободния пазар, борсата и да я продава на тези фирми. „Самата цена в случая вероятно ще е свободно договорена, но на базата на типов договор, които ще бъдат одобрени от КЕВР“, обясни за „Монитор“ Мария Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация „Свободен енергиен пазар“. Според нея в случая новото, в сравнение с предишния предложен вариант на промените в Закона за енергетиката, е че закъснелите да си изберат търговец малки фирми ще купуват ток от нещо като свободен пазар в рамките на крайния снабдител, но няма да им се налага да получават ток от доставчик „Последна инстанция“, където цените са крайно високи. По думите на Кръстева това е някакъв хибриден модел.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов съобщи още, че от 1 юли промените в закона предвиждат либерализация на пазара на едро. На въпрос кога се очаква битовите потребители да излязат на свободния пазар, депутатът от ГЕРБ припомни, че първо трябва да се определят енергийно бедните лица и домакинства, което трябва да стане до 2025 г. „Амбицията ми е домакинствата да са на свободния пазар до 3 години“, уточни още Николов.
Темата продължава и в тези материали.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"