Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Криза за кадри в курортите, в Слънчев бряг не достигат 15 000 служители

14 февруари 2018, 08:00 часа • 2974 прочитания

Хотелиери и ресторантьори край морето панически търсят обслужващ персонал. Трудовите борси още не са стартирали, но отсега е ясно, че кадри няма, а дефицитът на работна ръка се задълбочава. Само за курорта Слънчев бряг не достигат 15 000 работници, заяви зам-председателят на БХРА Веселин Налбантов.

Хотелиери вдигат заплатите в опит да привлекат обслужващ персонал за сезона. Всички си дават сметка, че ако не намерят кадри, сезонът е изправен пред тотален провал. Истерията се усеща в стотиците обяви за работа, които пълнят специализираните сайтове. От 2000 до 3000 лева заплати за сервитьори е обявил собственикът на хотел "Св. Никола", който се намира на първа линия в "Каваците". Дори и там кандидатите не достигат. Обявата не е изолиран случай. Почти всички заведения край морето дават добри пари на келнерите. Обикновено договорите се сключват на минималната работна заплата, върху която се дават и 5% от оборота. Така доходът на един сервитьор не пада под 1500 лева, при това без да се смятат бакшишите. За такава работа обаче се иска опит, добра визия и поне два чужди езика, пише "Монитор".

Ресторантьори пък трескаво търсят главни готвачи за "ол инклузив", като обещават минимум по 2500 лева месечно. За помощниците в кухнята заплатите тръгват от 1300 нагоре. В елитните ресторанти със свободна консумация пък са готови да плащат по 4000-5000 за опитен шеф-готвач. Сред най-дефицитните кадри са камериерките. За тях се обещават по 800-900 лева, а в по-големите комплекси заплатите скачат и над хилядарката. Вдигнати са и възнагражденията за барманите - над 1000 лв. Рецепционистите, които до преди две-три години получаваха по 600 лева, сега започват със стартова от 900 лева. Над 800 лева дават работодателите за чистачки и миячки в кухнята. Ръководен персонал също се намира трудно. Поне 20 хотела на юг търсят управители и мениджъри, а заплатите за тях тръгват от 2000 лева.

Въпреки че до старта на сезона има повече от три месеца, работодателите търсят персонал отрано. "Проблемът е ужасяващ, а ножът вече е опрял до кокал. Трябва да признаем, че това е проблем за цяла Европа, не само за България. Туристическият бранш у нас дава най-добрите заплати, но въпреки това е факт, че квалифицирани кадри няма. А туризмът не търси просто каквито и да е кадри. В този бизнес са необходими образовани и можещи хора, които говорят чужди езици, които са възпитани и интелигентни", коментира Веселин Налбантов.

Проблемът с дефицита на кадри в морските курорти се появи за първи път преди 4 години. Според анализатори ситуацията е провокирана основно заради ниското заплащане. През последните няколко години квалифицираните кадри масово напускат страната и работят за много повече пари в чуждите курорти, с които спокойно се издържат и извън сезона.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес