Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КЕВР сега разбра, че ВиК-тата не документират какво (не) правят

14 декември 2018, 16:15 часа • 5583 прочитания

"Установихме, че не е добро състоянието на организацията, работата и поддържането на информацията във ВиК дружествата, особено държавните. Това призна директорът на Дирекция „Водоснабдяване и канализационни услуги" в Комисията по енергийно и водно регулиране“ (КЕВР) Ивайло Касчиев, предаде БГНЕС.

Още: Обрат с цената на петрола заради Иракски Кюрдистан

Още: ББР отново ще бъде партньор на държавата при санирането

На брифинг в КЕВР Касчиев разясни основните констатации и изводи в Сравнителния анализ на ВиК сектора за 2017 година, приет на заседание на регулатора на 13 декември.

През 2017 г., в началото на новия регулаторен период, са заложени много по-високи изисквания към ВиК операторите в България. Преобладаващата част от тях са държавни дружества, с принципал МРРБ. През изминалата година КЕВР е извършила планови проверки във всички 28 големи регионални оператори, а те продължават и през настоящата година. За съжаление проверките констатират редица проблеми в сектора.

Масово нашите регионални оператори не поддържат регистри на активи, на аварии и на лабораторни изследвания на качеството на водите и утайките, които се генерират в пречиствателните станции. Това води до слаба ефективност и организация на управление на тези системи“, смята Касчиев.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Той подчерта, че все още много от информацията в дружествата се поддържа на хартиен носител, а малката част, която се дигитализира, се съхранява на локални компютри. Ето защо един от фокусите да КЕВР е да изисква от операторите да повишават качеството на информацията, за да управляват по-добре системите си.

От КЕВР отчитат и друг сериозен проблем – загубите на вода остават все така високи.

Твърде устойчиво загубите на вода в България продължават да стоят над 60%. За миналата година загубата е 61,24%“, отчете Касчиев. Търговските загуби, свързани с неточно измерване и кражбите на вода, също са високи, което води до липса на приходи в операторите.

Големият дял на нерехабилитираната водопроводна мрежа също се оказва тежък недостатък. Статистика показва, че едва 0,5% от нея е подновена през 2017 г., а секторът се нуждае от повече. За пример Касчиев посочи водомерите на сградите, 45% от които са неизправни.

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Друг съществен проблем – високата неефективност на персонала. „Там се назначава и поддържа ненужно висок брой служители и това води до раздуване на разходите“, категоричен бе Касчиев, който изтъкна необходимостта от оптимизиране на персонала.

Според него контролът на начина на управление на ВиК дружествата също не е на необходимото ниво. „Върви реформа в сектора, но за съжаление не виждаме реформа в самите дружества, а това е изключително важно“, смята той.

Въпреки проблемите обаче, инвестициите в сектора продължават, като за 2017 г. те са били на стойност 193 млн. лв. От КЕВР признават още, че повишаващите се цени на места надхвърлят прага на социална поносимост

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес