Да, текстовете за новата пенсионна формула минаха без обществено обсъждане, защото става въпрос за процедура по Закона за държавния бюджет. Това каза бившият социален министър и депутат на ДПС Хасан Адемов.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Това не е лъжа – че има увеличение на пенсиите, на два пъти по 20 лева увеличихме пенсията на възрастните хора, опонира Султанка Петрова, зам.-министър на социалната политика и труда, кадър на "Обединени патриоти". И добави, че в момента се прави анализ на новата формула за изчисление на пенсиите (бел. ред. - за пенсиониращите се от 1 януари тази година, като формулата ощетява една трета от тях, при това понякога с много високи проценти), като на въпрос защо сега се прави анализ, а първо се е гласувало, отговорът беше, че не можела да отговаря какво се случило в НОИ.
Същевременно Петрова призна, че била сигнализирана от депутата от ДПС Хасан Адемов какво ще стане с новата формула и го подкрепи на думи като позиция. Нека да изчакаме края на седмицата, да видим анализите – убедена съм, че няма да остане в този вариант, опита да тушира напрежението Петрова.
Зам.-социалният министър отрече, че това е измислено, за да има по-ниски пенсии. Ще продължим да работим за това хората да получават достойни пенсии – мисля, че това няма да остане в този вариант, това ще се промени, категорична беше Петрова, използвайки думите "може би" за оценка на въздействието на мярката, като не коментира защо не е направена, след като има и специален закон да се правят такива оценки за готвени нормативни промени. Стигна се дотам Петрова да обяснява за какво е дошла да говори – за "много важна" стратегия за активен живот на възрастните хора. На въпрос как се подкрепя този живот с по-ниска пенсия, смислен отговор извън това, че стратегията е много важна, нямаше и че трябва да има учене през целия живот. Имало програма за осигуряване на пакети с храни на възрастните хора, помагала държавата за плащане за сметки на ток на възрастните, изброи Петрова.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Историята на промяната
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
2015 година се прие т.нар. реформа "Калфин", според която от 2019 година трябваше да отпаднат трите години отпреди 1997 година. Но в хода на обсъждането на Закона за държавния бюджет (частта ДОО) през тази година беше предложено да се премахне и периодът 1997 – 1999 година, обясни Адемов.
Аргументите през 2015 година бяха, че преди 97-ма година няма регистър на осигурените лица, няма и максимален осигурителен доход. Основните притеснения на предложилите тези промени бяха, че са възможни фалшификации на трудов стаж. В началото на тази година НОИ направи едно изследване на базата на пенсиониралите се през 2017 година – симулация с новите правила. Оказа се, че 37% ще бъдат с намален индивидуален коефицент, разказа Адемов. Той добави, че няма как да обясни поведението на колегите си от другите партии в светлината на това, че на ниво парламентарна комисия е бил единственият възразил срещу новата формула.
Сега било възложено изследване един вид "в реални условия" – за тези, които се пенсионират от 1 януари, 2019 година. Става въпрос за малко над 67 000 души, от които 31% ще са с по-нисък индивидуален коефициент т.е. по-малка пенсия, добави Адемов.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Адемов напомни, че по старата формула се добавят трите най-добри години в срок от 15 години преди 2000 година за сега пенсиониращите се. И застъпи логиката, че всеки човек, който е започнал да се труди и осигурява по едни правила, трябва да получава пенсия според тях. Депутатът от ДПС поиска тази логика да се превърне в принцип на държавна политика, като предложи още два варианта – пенсиониращият се да избира по какви правила да се пенсионира, както и да има яснота с публично обсъждане в края на всяка година относно пенсионната реформа.