Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кадър на "патриотите" във властта утешава пенсионерите за по-ниските им пенсии с "активен живот"

19 март 2019, 09:00 часа • 6320 прочитания

Да, текстовете за новата пенсионна формула минаха без обществено обсъждане, защото става въпрос за процедура по Закона за държавния бюджет. Това каза бившият социален министър и депутат на ДПС Хасан Адемов.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Това не е лъжа – че има увеличение на пенсиите, на два пъти по 20 лева увеличихме пенсията на възрастните хора, опонира Султанка Петрова, зам.-министър на социалната политика и труда, кадър на "Обединени патриоти". И добави, че в момента се прави анализ на новата формула за изчисление на пенсиите (бел. ред. - за пенсиониращите се от 1 януари тази година, като формулата ощетява една трета от тях, при това понякога с много високи проценти), като на въпрос защо сега се прави анализ, а първо се е гласувало, отговорът беше, че не можела да отговаря какво се случило в НОИ.

Същевременно Петрова призна, че била сигнализирана от депутата от ДПС Хасан Адемов какво ще стане с новата формула и го подкрепи на думи като позиция. Нека да изчакаме края на седмицата, да видим анализите – убедена съм, че няма да остане в този вариант, опита да тушира напрежението Петрова.

Зам.-социалният министър отрече, че това е измислено, за да има по-ниски пенсии. Ще продължим да работим за това хората да получават достойни пенсии – мисля, че това няма да остане в този вариант, това ще се промени, категорична беше Петрова, използвайки думите "може би" за оценка на въздействието на мярката, като не коментира защо не е направена, след като има и специален закон да се правят такива оценки за готвени нормативни промени. Стигна се дотам Петрова да обяснява за какво е дошла да говори – за "много важна" стратегия за активен живот на възрастните хора. На въпрос как се подкрепя този живот с по-ниска пенсия, смислен отговор извън това, че стратегията е много важна, нямаше и че трябва да има учене през целия живот. Имало програма за осигуряване на пакети с храни на възрастните хора, помагала държавата за плащане за сметки на ток на възрастните, изброи Петрова.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Историята на промяната

2015 година се прие т.нар. реформа "Калфин", според която от 2019 година трябваше да отпаднат трите години отпреди 1997 година. Но в хода на обсъждането на Закона за държавния бюджет (частта ДОО) през тази година беше предложено да се премахне и периодът 1997 – 1999 година, обясни Адемов.

Аргументите през 2015 година бяха, че преди 97-ма година няма регистър на осигурените лица, няма и максимален осигурителен доход. Основните притеснения на предложилите тези промени бяха, че са възможни фалшификации на трудов стаж. В началото на тази година НОИ направи едно изследване на базата на пенсиониралите се през 2017 година – симулация с новите правила. Оказа се, че 37% ще бъдат с намален индивидуален коефицент, разказа Адемов. Той добави, че няма как да обясни поведението на колегите си от другите партии в светлината на това, че на ниво парламентарна комисия е бил единственият възразил срещу новата формула.

Сега било възложено изследване един вид "в реални условия" – за тези, които се пенсионират от 1 януари, 2019 година. Става въпрос за малко над 67 000 души, от които 31% ще са с по-нисък индивидуален коефициент т.е. по-малка пенсия, добави Адемов.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Адемов напомни, че по старата формула се добавят трите най-добри години в срок от 15 години преди 2000 година за сега пенсиониращите се. И застъпи логиката, че всеки човек, който е започнал да се труди и осигурява по едни правила, трябва да получава пенсия според тях. Депутатът от ДПС поиска тази логика да се превърне в принцип на държавна политика, като предложи още два варианта – пенсиониращият се да избира по какви правила да се пенсионира, както и да има яснота с публично обсъждане в края на всяка година относно пенсионната реформа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес