Коронавирусът е спусъкът, който отприщи всички проблеми, които са натрупани. Рецесията в глобалната икономика вече е факт.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Това каза пред бТВ Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор.
„Още в първото тримесечие на 2020 г. няма да е изненада, ако видим, че световният икономически растеж бъде отрицателен. Важно е как ще се развият нещата в следващите тримесечия и дали ще има признак на подобряване“, коментира Гълъбинов.
„Погледите са отправени към Китай, където и в здравен аспект пикът започва да преминава. Очаква се в следващото тримесечие да започне едно бавно и мъчително възстановяване на индустрията там, защото от нея зависят веригите на доставки и добавена стойност в целия свят“, каза още икономистът.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
„Още от януари месец започна да се проявява едно усилващо се забавяне на икономиката поради проваляне на доставките от световния производител – Китай. Вече обаче се наблюдава възстановяване на някои китайски доставки. Сега обаче наблюдаваме вторичната реакция – тази на финансовите пазари“, коментира от своя страна финансистът Емил Хърсев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Румен Гълъбинов очаква цените на горивата да паднат поне с 20-30 стотинки от нивата, които са в момента, ако пазарът на петрол се задържи на такова ниско ниво.
„България е част от европейската икономика. Най-важните ни търговски партньори са от еврозоната. Третата по големина икономика е Италия, която е най-засегната. Тоест няма как да не бъдем засегнати и ние“, прогнозира Гълъбинов.
„Има и добри новини за европейската икономика, защото наблюдаваме в месеците, когато се развиваше паниката около коронавируса, увеличаване и рекордно ниво на индустриалните поръчки в Германия и най-ниско ниво на безработица в САЩ. Рекорд бе регистриран и в България във връзка с износа“, отчете Емил Хърсев.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 13 март