Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горанов готви огромна тесла за хората с по-големи осигуровки в частни пенсионни фондове

22 април 2016, 19:30 часа • 8279 прочитания

Изключително изненадваща реформа на втория пенсионен стълб т.е при универсалните пенсионни фондове (УПФ) предлага Министерството на финансите, подопечно на Владислав Горанов. На практика Горанов и служителите му искат т.нар. втора пенсия, която събира всеки, роден от 1 януари 1960 година насам, да се плаща от общ пул, а не чрез индивидуална партида.

Предложението е вмъкнато като промяна на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и е пуснато на сайта на финансовото министерство. Какво подсказва то? Съгласно пенсионната ни система индивидуалните партиди по втория стълб се оформят само и единствено от осигуровките на съответното лице. Ако новото намерение на Горанов стане факт, то точно както в НОИ и в частните пенсионни фондове ще се създава „общ кюп”, в който отиват вноските на осигуряваните лица и от които след това се плащат пенсии. С други думи – при такава ситуация лица, които иначе биха вземали по-малка пенсия заради по-малки осигуровки, ще взимат по-голяма пенсия, защото и хора с по-големи осигуровки ще попълват „общия пул”. Припомняме, че задължително 5% от осигурителния доход на всяко осигуряващо се лице отива в УПФ. За най-разпространената категория труд - трета, общата вноска (първи плюс втори стълб) от осигурителния доход е 17,8%.

Ето и какво буквално пише в мотивите на предложението на финансовото министерство: "Съгласно общоприетите актюерски правила и принципи изплащането на пожизнена пенсия и на срочна пенсия с гарантиран размер се явява несъвместимо със запазването на индивидуалната партида на осигуреното лице, каквато е сегашната законова уредба. То може да се осъществява само на базата на създаване на обща сметка (пул/технически резерви), формирана от средствата на правоимащите лица, при което правото на собственост върху натрупаната в индивидуалната партида сума се заменя с правото на получаване на съответния вид пенсия".

Аргументът на финансовото министерство за промяната е, че така „всички участници” в пенсионния фонд ще споделят риска от инвестиционните му решения.

С предложението „вторите пенсии” ще са пожизнени, но след смъртта на осигуреното лице няма да има прехвърляне на пенсия към наследниците му, защото вече няма да има индивидуална партида. Все пак Горанов не стига дотам, че окончателно да предлага „затварянето” на индивидуалната партида по отношение на наследници. Законопроектът (бел. ред. - в чл. 168а) дава и възможност да се запази част от натрупаните средства по индивидуалната партида и по този начин да се осигури наследяването им. Това става при условие, че частта от средствата, предназначени за пенсия, позволява отпускането ѝ в размер най-малко равен на размера на социалната пенсия за старост. Целта е да се осигури получаването на един минимален законово регламентиран пожизнен доход. Наследниците вече ще могат да са хора, определени със завещания или роднини по съребрена линия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес