Ако подадем оставка, все едно не сме внесли бюджета. Ако кандидатът на ГЕРБ за президент не спечели, в нощта на изборите ще преценим и ще се окаже, че българският народ не ни подкрепя. В момента, в който се окаже, че нямаме подкрепа, връщаме властта на хората и ще трябва да има избори и сформиране на ново правителство. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов.
Какво ще стане тогава догодина – ще се изпълнява на части бюджета от 2016 година, отговори Горанов на въпрос на БНТ. Той припомни, че освен това всички законопроекти, които в момента са в движение и в процес на приемане, автоматично ще бъдат заличени, защото ще има смяна на съдебната власт.
Финансовият министър обясни, че досега, от началото на управлението на това правителство, са изтеглени 5 млрд. евро външен дълг, който е отишъл за погасяване на щетите от КТБ, за оправяне на сагата "Белене", а част от парите са в резерва. 5-те млрд. евро всъщност са малко повече от половината заявени за теглене 16 млрд. лева външен дълг за периода 2015 - 2018 година.
Гласуването в неделя (13 ноември) не е гласуване за президент. То беше много повече и ако хората действително искат промяна, трябва да си отговорим какво ще донесе алтернативата. Да си спомним до какво водеше лявото управление – то не е еднозначно. Не успяхме да направим България едно по-добро място за живеене през последните 27 години. Не сме си решили домашното в няколко посоки – процесът на приватизация, банковите кризи, призна Владислав Горанов, визирайки обаче като цяло прехода.
Относно съдебната реформа, финансовият министър заложи на тезата, че правораздаването е бавно. Това беше тезата на БСП преди промените в Конституцията, с които започна преди година съдебната реформа.
Според Горанов правителството полага усилия, но проблемът идва, когато гражданите сами трябва да имат инициатива. Той даде пример с помощите – майчински, детски, където кабинетът много се стараел, но идвал проблемът, когато се излезе извън тези помощи. Той напомни и каква била пенсията по времето на "икономическия гуру" Румен Гечев - 3 долара, докато сега е много повече, макар и не толкова, колкото трябва. Важна обаче е посоката, посочи Горанов.
По темата за победата на Доналд Тръм, Горанов коментира, че бизнесът и парите реагират на всяка промяна, която не познават, както я виждат отстрани. Според Горанов реакцията на пазарите вчера е била очаквана, но няма да се повтори – хората разбраха, че и утре ще изгрее слънцето, както каза и сегашният американски президент Барак Обама. Американците си избраха по-експресивен президент и това не съвпада с теорията на сигурността, но не е непременно нещо фатално, беше гледната точка на финансовия министър.