Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Газпром" не иска хъб "Балкан". Ще има ли руски газ в него?

05 март 2019, 11:00 часа • 5888 прочитания

Руският газов гигант "Газпром" не планира да участва в българския газов хъб "Балкан" каза пред репортери ръководителят на компанията Алексей Милер след срещата между руския премиер Дмитрий Медведев и българския му колега Бойко Борисов.

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

"Газпром" не участва в този проект. Всички наши газови ресурси в този регион са договорени в дългосрочен план", казва Милер, цитиран от ТАСС.

Това на практика означава, че в газоразпределителния център няма да има руски газ, ако Русия реализира намерението си да спре транзита през Украйна в близко бъдеще.

В последните години България активно развива инициативата за изграждане на газовия хъб на своя територия. Той е включен в списъка на проектите от "общ интерес" на Европейския съюз през ноември 2015 г. и подкрепен лично от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Идеята е в България да се натрупват и преразпределят газови обеми с помощта на бъдещи газови връзки със съседните държави.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

В средата на февруари 2017 г. ЕК отпусна на България около 1 млн. евро за разработване на предпроектни проучвания за осъществимостта на бъдещия газов хъб. Междинният доклад от това проучване, който включва и вариантите за еврнтуалните бъдещи трасета, беше представен в Брюксел от зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков и шефа на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов през миналото лято.

В България подготовката за изграждането на газоразпределителния център тече с пълна пара. Обществената поръчка за хъба беше пусната в края на декември. В средата на януари "Булгартрансгаз" регистрира дъщерната компания "Газов хъб Балкан", чиято задача е да създаде и управлява бъдещата борса за търговия с природен газ.

Азербайджанската газова и петролна компания SOCAR също внимателно проучва възможностите за участие в бъдещия български газов хъб. Българските власти очакват Азербайджан да е един от основните доставчици за хъб "Балкан", посочи пред азерски медии министърът на енергетиката Теменужка Петкова в средата на февруари. Петкова очаква азерският газ да осигурява 25-30% от енергийното потребление в България.

Премиерът Бойко Борисов също активно работи за реализацията на газоразпределителния център и наскоро покани държави от Близкия изток да участват в търга за изграждането му. Борисов иска да привлече максимален брой участници в тръжната процедура и неколкократно покани всички желаещи да се включат в нея. Той винаги е подчертавал, че в газовия хъб е задължително да има и руски газ.

Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации

Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“

Според Борисов хъб ''Балкан'' е единственият начин България да бъде енергийно независима и да се запазят настоящите количества газ, които преминават през страната ни.

"С проекта "Балкан" България иска да запази количествата си газ, които се очертава да спрат след пускането на Турски поток", обясни българският премиер след срещата с колегата си Медведев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес