Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Fitch засега не вижда защо да променя кредитния рейтинг на България

17 ноември 2018, 09:07 часа • 1674 прочитания

Една от трите международни кредитни агенции, които се считат за емблеми - Fitch, запази кредитния рейтинг на България. Агенцията потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България BBB в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива. Краткосрочният рейтинг в чуждестранна и местна валута също се запазва - F2.

Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.

Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?

Агенцията очаква икономическият растеж през 2018 г. да остане близък до отчетения през миналата година, на ниво от 3,7 %, преди да се забави през 2019 г. до 3,5 % и 3 % през 2020 година. Вътрешното търсене ще бъде подкрепено от политиката на увеличение на заплатите в бюджетния сектор и минималната работна заплата, както и от очакваното ускорение в усвояването на средства по европейските фондове.

Агенцията ревизира прогнозата си за ускоряване на средногодишната инфлация до 3% през 2019 г., при 2,8% през 2018 година. Fitch изрично посочва, че има ускорен ръст на инфлацията точно заради увеличението на заплатите (в публичния сектор) и заради това толкова обръща внимание на инфлацията.

Fitch очаква положителното бюджетно салдо да се запази, като в края на 2018 г. ще бъде в размер на 0,5 % от БВП, при очакван дефицит средно в размер на 2,4 % за останалите страни от ‘BBB’групата. Държавният дълг също остава далеч по-нисък от средния за страните със същия рейтинг, както и спрямо повечето държави членки на ЕС. През прогнозния период Агенцията очаква публичният дълг да продължи да намалява, като през 2020 г. ще падне до 19,5 % от БВП.

Още: Ето колко е новата минимална заплата в Германия

Още: Обрат с цената на петрола заради студеното време

Според агенцията, факторите които заедно или поотделно биха довели до повишаване на рейтинга са: по-висок потенциален растеж на БВП в средносрочен период; ускореното сближаване до нивата на доходите в страните с по-висок рейтинг; напредък в процеса на присъединяване към еврозоната.

Основните фактори, които заедно или поотделно биха довели до понижаване на рейтинга са: възобновяване на външните дисбаланси и/или влошаване на конкурентоспособността; фискални дефицити, които биха повишили държавната задлъжнялост; реализиране на рисковете за бюджетния баланс, свързани с материализиране на условните задължения на държавните предприятия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес