НАП следва да възстанови ДДС по несъбираеми вземания. Това реши Съдът на Европейския съюз по дело С-242/18, което е заведено от „УниКредит Лизинг“ срещу НАП.
Още: Няма изход: Заради инфлацията в Русия нарочиха гуверньора на централната банка (ВИДЕО)
Още: Европейската комисия предупреди за лоша икономическа ситуация в Германия
Всъщност решението е заради преюдициално запитване, а случаят касае лизингов договор за 11 години, като според него задължително трябва да се купи поземлен имот и там да се построи сграда. Това значи, че „УниКредит Лизинг“ е трябвало да извърши имотната покупка, да строи и да предаде сградата на другата страна по договора - „Визател“ ООД . В договора се предвижда, че „УниКредит Лизинг“ може да прекрати предварително договора при неплащане от „Визател“ на поне три лизингови вноски и да поиска плащане на обезщетение, равно на сумата от всички неплатени вноски до края на срока на лизинга.
Само че от 4 август 2011 г. до 31 август 2012 г., „УниКредит Лизинг“ издава фактури с начислен ДДС, макар „Визател“ не плаща дължимите вноски по договора. Следва искане НАП да възстанови ДДС-то, но то е отхвърлено. Следва обжалване в съда, който застава на позицията на НАП на първа инстанция, но делото отива във Върховния административен съд (ВАС).
В крайна сметка ВАС изпраща три въпроса до Европейския съд и той посочва, че съгласно европейското право следва да се връща ДДС, начислявано по договор, след като този договор не е изпълнен в определена част. Връща се ДДС-то именно върху неизпълнената част.
Още: Пазарите на крипто в България: Предлагат създаване на закон за криптоактивите
Още: КЕВР: Цената на тока се вдига извънредно заради външни фактори