Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП одобри четири пъти повече пари за България, отколкото даваме в общия бюджет

25 октомври 2017, 16:00 часа • 3595 прочитания

Прогнозните междинни плащания към България през 2018 година ще бъдат 4,24 млрд. лева. Това заяви българският евродепутат Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП), след като Европейският парламент (ЕП) гласува позицията си днес (25 октомври) по бюджета на Европейския съюз (ЕС) за следващата година.

Още: Какви са големите тревоги на бизнеса по света и у нас?

Още: Експерт: Цените на имотите няма да паднат

По думите на Новаков, догодина България ще внесе 1,13 млрд. лева в общия бюджет на ЕС. Това означава, че ще вземем почти четири пъти повече средства от Съюза, отколкото ще дадем.

Предвижданията на Европейската комисия (ЕК) показват, че по Европейския фонд за регионално развитие и по Кохезионния фонд страната ни ще получи междинни плащания в размер над 1,5 млрд. лева. По-голямата част от тях са предвидени за градско развитие и транспортна инфраструктура. Други 360 млн. лв. междинни плащания се очакват в подкрепа на заетостта и по-специално, младежката заетост.

Освен това България ще вземе междинни плащания от 730 млн. лева за селските райони и земеделието, както и до 1,5 млрд. лева директни плащания към българските фермери.

Още: Пътят към мир в Украйна минава през още по-тежки санкции за Русия: Тръмп го обмисля

Още: Защо МВФ понижи икономическата прогноза: Разяснения от Кристалина Георгиева

Андрей Новаков, който е част от преговорния екип по Бюджет 2018 на ЕС, последната стъпка от финализирането на бюджета са предстоящите преговори между ЕП, ЕК и Съвета през ноември. Срокът за преговори с Европейския съвет е 21 дни, като от ЕП се надяват да одобрят окончателния вариант на евробюджета до 30 ноември.

Общата бюджетна рамка

За догодина ЕП одобри общ бюджет на ЕС е в размер на 162,6 млрд. евро по отношение на поети ангажименти, което е с 1,2% повече от предложеното от ЕК. 146,7 млрд. евро пък е одобреното за плащания, т.е. 0,9% повече от предложеното от ЕК.

Прави впечатление, че 600 млн. евро са предвидени за борба с младежката безработица. Евродепутатите не се съгласиха с мнението на Европейския съвет за орязване на 750 млн. евро по отношение на сферата на заетостта и икономиката. Съветът иска тези пари да бъдат спестени от програми като "Хоризонт 2020".

Още: Авариите и липсата на тока по Коледа: Причини, обезщетения, последствия

Още: Инфлацията в Германия се ускори в края на 2024 г.

Друг интересен момент е, че ЕП иска Турция да бъде лишена от 50 млн. евро от предприсъединителните фондове, които ѝ се полагат като водеща преговори за влизане в ЕС. В сферата на миграцията ЕП иска бюджет от почти 300 млн. евро, като евродепутатите не са съгласни с предложението от Съвета ограничения на разходите по това перо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес