Има изкривяване на свободния пазар на ток. Около това мнение се обединиха енергийните експерти в ефира на БНТ Атанас Тасев и Константин Стаменов.
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Хлябът и млякото обаче няма да поскъпнат заради голямата конкуренция, прогнозира Стаменов. Най-засегнати след скока на цената на тока за бизнеса са енергоинтензивните производства, но и малките производства като машиностроене и лека промишленост.
Според проф. Атанас Тасев елементарното обяснение е конюнктура. Сега имаме некласически либерализиран пазар. Той все още не е достатъчно ликвиден, при което голяма част от дребните търговци, които влязоха в пазара с ниска цена, не успяха да издържат. Защото основният проблем е балансирането на електроенергията. Трябва да се научим да живеем в условията на пазар, каза още Тасев.
Според Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, проблемът се дължи на това, че няма достатъчно конкуренция от страна на производството на електроенергията.
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
"След като няма достатъчно конкуренция естествено, че могат да се получат изкривявания. Пазарът не е подреден, не е достатъчно либерализиран, не достатъчно ликвиден, не е достатъчно контролиран. Миналата година имаше сделки за 100 млн. лева в рамките на 17 секунди при непазарни цени. И се оказа, че няма механизъм, по който да бъдат санкционирани участниците в тези сделки", поясни още експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Според Стаменов трябва да се подреди пазара, да се довършат реформите, трябва да има прогнозируемост. Не може цялата икономика да зависи от един пазар, който не е подреден и не е прозрачен.
По думите на Атанас Тасев начинът да се спрат спекулациите е да се въведе динамичен модел на електроенергийния пазар.
"В момента, в който се въведе динамичния модел - тоест всички да излязат на пазара. Тогава 32 милиарда киловатчаса ще излязат на пазара. Разликата на преференциалната енергетика ще се покрива по един динамичен модел, който все още не е установен. Тогава вече ще има истинска конкуренция по отношение на доставчиците на енергия", уточни още Тасев.
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации