Имаме една прекрасна година, защото това е година, в която са намалени цените на хотелите по Черноморието през август - удоволствие, има по-малко туристи, по-добро обслужване - т.е. в момента създаваме доволни клиенти. Това е здравословна криза и догодина ще имаме повече туристи по Черноморието. Това заяви Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма, като обобщи: Хубаво е, че туристите са малко, за да се научим как се прави бизнес.
Драганов не пропусна да се похвали, че председателстваната от него организация е "към УНИБИТ" (Университета по библиотекознание и информационни технологии). Припомняме, че едно от лицата на УНИБИТ е Димитър Иванов. Той е по-известен с прякора си Митьо Гестапото. Прякорът му идва от времето, когато е началник на Шести отдел ("Корупция и контрол на структурите на МВР и БКП") в Шесто управление ("Борба с идеологическата диверсия") на Държавна сигурност (ДС). От 1991 до 1996 г. Иванов е вицепрезидент на "Мултигруп". Иванов преподава дисциплината "Духовенство и лидерство" в УНИБИТ.
Цялата ситуация на Черноморието Румен Драганов я описа като "гигантски маркетингов експеримент (феномен)". По думите му, хотелите са пълни през август, идвали хората, "хвърлят парите като фризбита, плащат". "Оказва се, че ние имаме доста платежоспособна публика, която дори не се замисля какво да плати. Ние тук сме някакви сиромахомили - гледам, че голяма част от хотелиерите ... някакви ниски цени, не плащат на персонала, пък нямат персонал и са объркали цялата схема", изказа гледната си точка експертът, докато подчертаваше, че имало места с по 70 лева за два чадъра и шезлонг, а по хотелски плажове същото струвало 40 лева, а не например 170 лева, след като били правени инвестиции за съответната база. Защо не се прави разлика между качество, е тезата му.
Анализаторът каза и, че до края на юли в България били влезли 91 000 туристи повече, но не уточни колко от тях са минали транзит към друга дестинация – например Гърция. Вместо това Драганов смята, че на Черноморието има по-малко туристи, тъй като то има репутация на претъпкано място, няма и необходимото качество на обслужване. И подчерта, че сме създали недоволни туристи в последните 3 години. Цялото описание касаеше чуждестранните туристи.
Не броим българите като туристи, на Черноморието има предимно българи, които не са статистика за туристическия ни продукт, уточни Драганов.
Докато признаваше, че в Бургаско и Варненско има спад от 15-18% на годишна база на туристите (43 000 – 55 000 души по-малко), Драганов каза и, че при професионално работещите хотели, които работят с чужди туроперотири, заетостта в момента се движи около 105-108%. "И това е прекрасното в тази година, че ще се появят предприемачи, които мислят интензивно и ще създадат продукт, който ще е конкурентоспособен", обобщи експертът. Той беше категоричен, че не може държавата да помага за наем на чартъри, защото това ще е нерегламентирана държавна помощ.
Дали така в розовото виждат нещата и занимаващи се с хотелиерски бизнес на Черноморието - научете в Expert.bg!