В Новия механизъм за потребителите на ЕК се предлага възприемането на принципен подход за санкциите. И преди сме говорили, че може би е най-справедливият - санкциите да представляват проценти от реализирания оборот от съответните търговци за даден период от време. Това каза пред журналисти председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов след среща с представители на потребителските организации, бизнеса и националните органи, отговарящи за защита на потребителите в Представителството на ЕК.
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
„Заложеното конкретно в новия механизъм е до 4% от оборота. При въвеждането в националните законодателства ще стане ясно точно какъв ще бъде размерът“, уточни той.
„Новият механизъм за потребителите на ЕК представлява предложение за една сделка, която да гарантира повече права и възможности при търгуването в онлайн среда“, коментира Димитър Маргаритов.
„Без значение къде се намират на общия европейски пазар, бихме могли да говорим за опит за преодоляване на различните стандарти за потребителите“, посочи той.
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум
Още: В края на мандата: Байдън забрани офшорните сондажи за нефт и газ
„Новата сделка“ е чрез подадена ръка от европейските институции всички национални органи заедно с потребителите да изработим възможно най-добрите правила, които да дават повече самочувствие, възможности и гаранция за това, че ако бъдат нарушени правилата способите за защита ще позволят справедливо обезщетение“, каза още Димитър Маргаритов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
С ЕК, Съвета и ЕП ще натискаме за приемането на Новия търговски механизъм за потребителите преди пролетта на следващата година. Това каза заместник-генералният директор на Генерална дирекция "Правосъдие и потребители" Франциско Фонсека Морильо, цитиран от Фокус.
„Ще минем през всички европейски страни, започваме от София. Дискусията ще продължи до 28 ноември, когато в Брюксел ще бъде финалното обсъждане“, посочи той.
„Ключов момент ще бъде месец декември, когато по време на Австрийското председателство ще трябва да приеме обща позиция по този пакет“, обясни Франциско Морильо.
Още: Проучване: Фалитите в Германия са на ниво, сравнимо с финансовата криза от 2009 г.
Още: Държат си на "Газпром": Останалото без ток Приднестровие отказа газ от ЕС
„Предлагаме на европейските граждани много важен пакет, който е плод на повече от 3 години интензивни обсъждания“, изтъкна той. „Този нов механизъм няма и не може да бъде нов бюрократичен инструмент на Брюксел. Бяхме убедени, че за да успее, трябва да излезем извън стандартния подход“, коментира Франциско Морильо.
„Подходът трябва да бъде отдолу нагоре. Пакетът не трябва да бъде нещо измислено от Брюксел, а да дойде от вас потребителите, да се припознаете в него“, каза още той.