Цената на природния газ в Европа отново слезе под психологическата граница от 50 евро за мегаватчас след отварянето на Лондонската борса ICE днес. Това е понижение с около 2% спрямо края на търговията в последния ден на миналата седмица, показват данните от борсата. Фючърсите за февруари на хъба TTF в Нидерландия в момента се търгуват на цена от 48,33 евро за мегаватчас, според данните от около обяд българско време.
Намалели запаси
В същото време Европа е изтеглила необичайно голямо количество газ от своите резервоари. От 1 октомври до 31 декември изтеглянето на газ от подземните хранилища възлиза на над 250 тераватчаса, което е вторият по големина добив за този период и значително над средния 10-годишен показател от 165 TWh, пише Блумбърг.
Още: Цената на природния газ в Европа премина психологическа граница
Европа нямаше късмет с метеорологичните условия тази зима, пише агенцията. В продължение на две поредни зими Европа се радваше на необичайно топла, влажна и ветровита зима - идеална както за ограничаване на търсенето на отопление, така и за производство на много зелена електроенергия, което намалява нуждата от газови електроцентрали. Метеорологичният късмет защити региона в най-необходимия момент - в разгара на енергийната криза. Но зимата на 2024-25 г. се оказа студена, спокойна и суха, което увеличи търсенето на газ.
Въпреки че, Русия не продава толкова много газ в Европа, колкото някога, тя остана важен доставчик за страни като Словакия, Австрия, Италия, Чехия и Унгария. Понижаването на цената на газа обаче, означава, че загубата на този руски газ не е чак толкова голям проблем, а Европа просто ще разчита повече на други източници, като втечнен природен газ от САЩ и такъв от собствени хранилища.
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни