Газовата връзка с Гърция ще струва 145 млн. евро (без ДДС) и трябва да бъде изградена за 18 месеца. Това стана ясно при публичното отваряне на офертите за интерконектора, съобщават от ICGB.
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
33 млн. евро от тях ще бъдат европейско финансиране, тъй като газовата връзка е европейски проект от общ интерес, допринасящ за постигането на целите на Енергийния съюз, посочи еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу пред Агенция "Фокус".
Над 10 български и чуждестранни компании и обединения са подали документи за участие в обществената поръчка, а 5 от тях са допуснати до втората ѝ фаза. Това са ДЗЗД „АЙ ДЖИ БИ – 2018“, Обединение „Макс Щрайхер-Терна“, Обединение Spiecapag Trace IGB 2018, J&P АВАКС и Обединение „CPP-AKTOР“.
Две от тях ДЗЗД „АЙ ДЖИ БИ – 2018“ и J&P АВАКС са подали оферти в посочения от възложителя краен срок. Именно между тях ще бъде избран изпълнителят на интерконектора.
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Техническите предложения ще бъдат проверявани за допустимост, ще им бъде поставена техническа оценка според показателите на методиката и ще бъдат отворени ценовите предложения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
От ICGB предвиждат изборът на изпълнител да бъде осъществен през май, което да гарантира започване на строителните дейности през юни.
„Проектната компания и нейните акционери са мобилизирали всички ресурси за спазване графика за започване на строителство, като разчитаме на високото качество на техническите предложения на участниците и техния утвърден професионализъм“, коментираха изпълнителните директори на компанията Теодора Георгиева и Константинос Караянакос.
Газовата връзка с дължина 182 км ще бъде изградена между гръцкия град Комотини и Стара Загора. Неин възложител и оператор е съвместната компания ICGB, в която акционери с равно участие са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon. България и Гърция подписаха договор за изграждането ѝ през миналото лято.
Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ
Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп