Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българите отделят най-много средства за храната, дома и транспорта

15 март 2018, 07:30 часа • 1399 прочитания

Храната продължава да бъде най-сериозното перо в бюджета на българина, сочат данни на Националния статистически институт, разпространени по повод 15 март - Световния ден на потребителите.

Още: Пак на дъното: България е последна по онлайн пазаруване в ЕС

Още: Натискът от САЩ за сделка за минералите на Украйна продължава въпреки разрива Тръмп-Зеленски

Според данните, които са за 2016 година, българинът харчи най-много от доходите си за хранителни продукти - 37,3%.

На второ място са разходите за жилище и битови сметки (17,3 на сто), а на трето - за транспорт (8,3 процента).

За здравеопазването отиват 6,7% от доходите. За свободно време, култура и почивка българинът отделя 5,8% от средствата си, за алкохол и цигари – 5,2%, за други стоки и услуги – 5,1%, за жилищно обзавеждане и поддържане на дома – 4,5%, а за дрехи и обувки – 4,4%, показват още данните

Още: Обрат с цената на газа след руски удари

Още: В деня на бойкота: Инспектори влязоха на проверки в магазините

Средно на лице от домакинство българинът изяжда 88 кг хляб годишно, 45,6 кг месо, 27,5 кг кисело мляко, 70 кг зеленчуци и 49 кг плодове. За година българинът изяжда средно 140 яйца.

27,3 литра е консумираният алкохол средно на лице от домакинство за 2016 година. Бирата е най-предпочитана, следвана от виното и за изненада – ракията е на трето място.

Още: Фондация Domuschiev Impact обяви ново партньорство с Университета Либърти

Още: Призив в деня на бойкота: Държавата да осигури повече фермерски пазари

Историята на Световния ден на потребителите започва през 1962 г., когато тогавашният американския президент Джон Кенеди за първи път поставя въпроса за необходимостта от защита на потребителските права в реч пред Сената. Той формулира и четирите основни права на потребителя: правото на безопасност, правото на информация, правото на избор, правото да бъдеш чут.

От 1991 г. Денят на потребителя се отбелязва и в България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес