С абсолютна сигурност може да се каже, че българската страна ще завърши проекта, необходим за снабдяване на Сърбия с газ, през 2020 г., заяви сръбският министър на енергетиката Александър Антич, предаде агенция "Танюг".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Министерството съобщи, че Антич заедно с българския премиер Бойко Борисов и министъра на енергетиката Теменужка Петкова са посетили строителството на участъка на преносния газопровод на българска територия до границата със Сърбия – "Балкански поток".
Антич каза, че Сърбия работи интензивно по своя участък и се очаква той да бъде завършен до края на годината, а българската страна ще завърши нейния през първата половина на 2020 г.
По-рано днес премиерът Борисов официално откри първия участък от новото газово трасе - 11 км от турската граница до компресорна станция "Странджа", а по-късно инспектира разширяването на газопреносната мрежа и в района на Кнежа, откъдето газопроводът ще поеме към сръбската граница.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Трасето на т.нар. "Балкански поток" ще премине през землищата на 11 области - Варна, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана и Видин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Сръбският енергиен министър подчерта, че това е изключително важен ден за проекта за изграждане на "Турски поток", с който Сърбия ще се свърже през България. Той със задоволство констатира, че координацията на действията на Сърбия, България и Унгария е дала "блестящи резултати".
Министърът оцени, че магистралният газопровод през Сърбия от българската до унгарската граница ще представлява огромен потенциал, който ще направи Сърбия транзитна страна.
България, Сърбия и Унгария работят интензивно по строителството на газопровода, а от България изпращат ясно послание – продължението на "Турски поток" е необходимо за енергийната сигурност на региона, изтъкна Антич.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС