Има големи възможности за сътрудничество между България и Тунис. Това стана ясно, след посещение на министъра на външните работи на Тунис Кхемайес Джхинауи у нас.
Още: Tesla заведе дело срещу Европейския съюз заради митата
Още: Русия може да се изправи пред вълна от корпоративни фалити
Той бе в страната ни на официално двудневно посещение по покана на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева. Това е първата визита в България на тунизийски външен министър от 23 години, по информация на Министерсвото на външните работи.
По време на визитата си той се срещна още с председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, както и със министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.
По думите на Симеонов предстои актуализация на Споразумението за сътрудничество между двете палати. Министър Джхинауи подчерта, че страната му е преминала през множество промени.
Още: Защо икономическото значение на Гренландия нарасна толкова много: Анализ
Още: ЕК ще обсъди с Украйна възможностите за доставки на природен газ за Европа
Целта на неговото посещение е възстановяване на икономическите връзки с България и сътрудничество в областта на частния сектор. Той информира, че се очаква възможно най-скорошно свикване на съвместната смесена икономическа комисия, която не е заседавала от 2010 г. и провеждане на двустранен бизнес форум, който да насърчи контактите с фирми от Тунис.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Икономическите споразумения на страната със съседни държави, преговорите за споразумение за свободна търговия с ЕС, започнали 2015 г., както и нов закон за ПЧП, чуждестранните инвестиции и успешните практики в данъчното законодателство на Тунис я правят изключително желан икономически партньор. Двете страни ще се фокусират върху сключване на споразумение за двойно данъчно облагане.
С посланик Реджеб бе договорено организиране на събитие за представяне в БТПП на новите аспекти в икономическото развитие на Тунис. БТПП пое ангажимент да участва активно в подготовката на последващи бизнес форуми и инициативи с ТПП на Тунис.
Цветан Симеонов посочи, че следвайки приоритетите в двустранните отношения в момента между България и Тунис трябва да се наблегне на комуникацията, спешни инвестиции, както и обмен на студенти, внос на работна ръка, сътрудничество в секторите: строителство, информационни технологии, селско стопансво, инженеринг, туризъм и др.
Още: Пореден опит да се намали наказателната лихва за фирми и граждани
Още: Ще има ли скок на цената на тока след либерализацията? Отговорът от новия енергиен министър