Междувременно цената на природния газ за България е с 10 процента по-висока от тази за Сърбия. Това написа в своя Facebook профил бившият ни посланик в Русия Илиян Василев.
Твърдението не е само на Василев – пример със същите думи и с това как България е платила 3 млрд. лева газова инфраструктура, за да може "Газпром" да печели на наш гръб, може да видите и ТУК!
В енергийния бранш отдавна е известно, че цената на руския газ за България е търговска тайна. Това е оправданието, с което "Булгаргаз" и държавата отказват да дадат информация – защото така е записано в договора.
Съгласно съобщения в медиите при откриването на "Турски поток" в Сърбия, сръбският президент Александър Вучич оповести, че цената за 1000 кубични метра газ (стандартна мярка в това отношение), която Сърбия ще плаща на "Газпром", е 155 долара. По официалния валутен курс на БНБ за 5 януари, 1 долар е 1.59386 лева. Това значи, че цената в левове е малко над 246 лева.
В България одобрената от КЕВР цена на синьото гориво за януари, 2021 година, е 270 лева. Това е цената, на която "Булгаргаз" като обществен доставчик доставя на клиентите си. Това обаче не е цената, на която "Булгаргаз" купува от "Газпром" – в цената, одобрена от КЕВР, има включени и други компоненти. Например – освен същинската цена, която плащаме на "Газпром", в цената, одобрена от КЕВР, влизат още разходите за обществена доставка и компенсиране на разходи за съхранение на количества газ в подземното газохранилище "Чирен". Последният компонент е задължителен за националната сигурност – част от газа отива в газохранилището, за да се ползва при нужда! Разходите за обществена доставка са тези пари, които "Булгаргаз" харчи, за да може газът да стигне до клиентите му.
Ако цената за Сърбия е само на вход, то тя ще стане по-висока, като се добавят компонентите, които влизат в утвърдената от държавата цена на "Булгаргаз". Иначе публично ясната цена на "Булгаргаз" е 8,9% по-висока от обявената от Вучич, но сравнението е неточно предвид допълнителните фактори.
Самият Вучич каза и друго – че газът по "Турски поток" е с 5 долара по-евтин за 1000 кубични метра, отколкото газът, идващ през Украйна. Този през Украйна обаче пак е газ с доставчик "Газпром" т.е. от Русия, но тръбата минава през повече държави т.е. повече транзитни такси.
Още: "Дойче веле" вижда трудни времена за "Газпром" и Русия - заради България и Хърватия