БНБ констатира, че се изисква повишено внимание към наблюдаваното напоследък сравнително бързо нарастване на жилищните ипотечни кредити в съчетание с растежа на цените на недвижимите имоти, както и значителния дял (47%) на новоотпуснатите през 2017 г. жилищни ипотечни кредити. При тях съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението е над 80%. Това се посочва в съобщение на централната банка.
Още: Обрат с цената на петрола заради курса на долара
В него все пак се подчертава, че към момента не се отчита натрупване на цикличен системен риск в икономиката предвид наблюдаваното отрицателно отклонение на съотношението кредит/БВП от дългосрочната му стойност.
Банката определя и 0% антицикличен капиталов буфер. Той представлява инструмент, който да послужи като защита на банковата система срещу потенциални загуби, произтичащи от натрупване на цикличен системен риск в периоди на прекомерен кредитен растеж.
Съгласно наредба от 1 януари 2016 г Българската народна банка извършва оценка и определя на тримесечна основа ниво на антицикличния буфер за банките в страната.
Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?
Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?
Банките да се въздържат от проциклично поведение при съживяване на кредитната дейност. За това предупреждават от БНБ в последното си издание "Банките в България", като се посочва, че това е от "ключово значение". Там се казва, че основният риск за финансовата стабилност в момента произтича от съчетанието на благоприятни обстоятелства в икономиката и породените от тях оптимистични очаквания за икономическата активност, финансовото състояние на кредитополучателите и движението в цените на недвижимите имоти. Съчетанието може да доведе до негативни явления.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие