Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Биснесът и синдикатите: Управляващите да отговорят как ще обезпечат икономиката

25 ноември 2020, 09:33 часа • 1520 прочитания

Прецизно дефиниране на всички бизнеси, които ще бъдат принудени да затворят заради новите ограничителни мерки и ясна заявка на държавата за планираната помощ за тях. За тези мерки настоя председателят на Асоциацията на индустриални капитал Васил Велев в ефира на БНТ.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Той поиска да се осигурят достатъчно пари за подкрепа на пострадалите икономически сектори.

"Трябва много ясно да се дефинира какво се затваря. Например, като се казва, че ще затворят при нехранителните магазини, има ли се предвид строителните магазини? Защото тяхното затваряне ще затвори целия отрасъл", обясни Васил Велев.

Той настоя държавата да отговори изчерпателно и как ще подкрепи затворените бизнеси. Велев, както и другият участник в разговора - лидерът на КНСБ Пламен Димитров, повториха неколкократно обявяваното искане бюджетът да поеме 80% от заплатите на заетите в затворените бизнеси.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Васил Велев поиска ангажимент да има и към разходите, необходими за оцеляването на бизнесите, като напомни, че предприятията имат разходи по поддръжка извън заплатите на работещите.

Пламен Димитров го подкрепи, като посочи, че "в бюджета има фискално пространство" допълнително да бъдат гласувани разходи. Той прогнозира, че ако това не бъде направено сега, още в началото на следващата година ще се наложи актуализация на бюджета.

Не искаме да слушаме въпроса:"Откъде да вземем парите?". Откъдето взехме парите за 30% увеличение на заплатите в бюджетния сектор, оттам - и за спасяването на бизнеса.

"В Кодекса на труда да се впишат нови хипотези при невъзможност да се полага труд заради наложените от пандемията ограничения и разходите на работещите да се поемат от Националния осигурителен институт", предлагат от КНСБ.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Пламен Димитров обясни, че настоява законодателството да приеме случаите на "частична безработица" и на "принудителен престой не по вина на работодателя", за да се разпредели справедливо тежестта на ограничителните мерки, при които много хора ще загубят частично или напълно доходите си заради забраната определени бизнеси за работят.

"Синдикатът ще настоява до края на годината да бъде определен още десет дни платен отпуск, който да се дава на хората, грижещи се за пълнолетни болни или карантинирани хора", съобщи Димитров. Той призова работещите да не бързат да излизат в неплатен отпуск.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес