Договорите с "Инерком България" вече са приключени. Това става ясно от официална информация на сайта на чешкото правителство от името на премиера Андрей Бабиш, който обяснява позицията на страната по отношение на сделката за ЧЕЗ.
Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа
Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото
"Българският министър-председател Бойко Борисов се обърна към мен за изясняване на позициите ни по отношение на продажбата на българските активи на ЧЕЗ Груп", се казва в съобщението.
"По време на нашия разговор повторих, че поради съмненията, които се появиха по отношение на процеса на продажбата – на "Инерком България", аз бях помолен да ги разсея. Получих уверения от Борда на директорите на ЧЕЗ, че са взети всички мерки съгласно закона, както по отношение на "Инерком България", така и по отношение на източниците на финансиране и, че не са налице основателни причини, поради които сделката да не бъде сключена. Надзорният съвет на ЧЕЗ многократно е уверяван в същото от Борда на директорите на ЧЕЗ.
Премиерът Борисов изрази загриженост за бъдещето на значителна част от електропреносната мрежа в България и призна, че информацията, с която разполага, включително информацията, появила се и в българските, и чешките медии, само е засилила съмненията му относно надеждността на новия собственик.
Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Българският премиер също беше заинтересуван като цяло от възможността българската държава да придобие ЧЕЗ, вместо "Инерком". По този въпрос го насочих към ръководството на компанията и подчертах факта, че договорите с "Инерком България" вече са приключени", завършва изявлението на Андрей Бабиш.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
По-рано от информация, разпространена от българската правителствена информационна пресслужба, относно разговора Борисов-Бабиш стана ясно, че двамата премиери са заявили, че нямат и не са имали каквато и да е връзка със сделката или дружеството купувач, решенията за които са взети от Съвета на директорите на "ЧЕЗ Груп". Борисов и Бабиш са били категорични, че са дали публичност на съмненията си за неспазване на добрите практики при осъществяване на сделката и са потвърдили, че ще следят внимателно за довеждане до край на проверките от компетентните органи на двете държави.
Actualno.com припомня, че вчера (1 март) на среща при Борисов и при изслушването в Народното събрание пред комисиите по енергетика и контрол на службите, изпълнителният директор на "Инерком България" ЕАД Гинка Върбакова заяви, че е съгласна държавата да влезе в сделката с купуването на българския дял на дружеството ЧЕЗ, ако има и уверение за това от ръководството на компанията в Прага.
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
След срещата при премиера, на изричен въпрос на Actualno.com към Върбакова дали е платила такса от 5 млн. лева на "Уникредит Булбанк", за да стартира банката процедура по евентуално издаване на банкова гаранция за сделката, Върбакова отвърна, че не може да коментира части от сделката и че това е конфиденциална информация и спрямо банките, с които работи. Тя само повтори, че финансирането ще стане от "международни банки", че няма български банки в сделката и че ще има и собствено финансиране. Финансирането щяло да стане ясно на всички, увери Гинка Върбакова.
В парламента изпълнителният директор на "Инерком България" прочете изявление на компанията си и се оплака, че много политически субекти и институции, които са се възползвали от темата за сделката.
"Сериозно подценихме политическата интрига, когато подготвяхме преди година документите за участие в сделката. Атаките срещу нас са заради икономически интереси на отпаднали вече от процедурата кандидати, които искат да спечелят служебно, чрез политически натиск, изкривявайки медийната среда. Бяхме набедени за "лошите" в сценарий, в който категорично отказваме да участваме. Искаме да опровергаем съмненията, че нямаме финансов капацитет и възможности за участие в сделката", каза още Върбакова.
Междувременно от днес (2 март) БСП започва подписка сред клиентите на ЧЕЗ. Идеята е да се поиска спиране на сделката за продажбата на електроразпределителното дружество, съобщи Нова телевизия.
След скандала около новия купувач Гинка Върбакова червените връчиха писмо до чешкия премиер Андрей Бабиш чрез посланика на страната в София. Аргументите на левицата са, че държавата трябва да има контрол върху сектора.
Според БСП трябва да се внесе колективен иск в съдилищата на Чехия или България, за да може процедурата да започне отначало и българската държава също да кандидатства за купуване на активите на ЧЕЗ у нас.