Основният въпрос на бранша към министъра бил кога ще посрещаме чуждестранните туристи, които са особено важни за големите курорти, каза министърът на туризма Николина Ангелкова пред БНТ.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
На 13 май ЕК обяви своите указания и препоръки – а именно единни правила за пътуване в ЕС и извън него и как да се осъществява това. Водещ принцип е епидемичната обстановка в дадената страна, но най-вече да имаме еднакъв координиран подход между държавите, обясни Ангелкова.
ЕК съветва да изберем ваучер, вместо пари, при отменено пътуване
"Това е възможно. По разпореждане не премиера още в сряда сме в непрекъсната координация с колегите ни и във вторник предстои видеокоферентен разговор с премиерите на съседните ни държави и аз с колегите - министри, за да уточним детайлите за туризма на Балканите", каза още министърът.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"И със сигурност ЕК препоръча да няма карантина, тя отблъсква туристите. Но да не провалим всичко постигнато на фона на лечението и лишенията, е много важно да спазваме всичко за да не се върнем в изхода позиция.", подчерта Ангелкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Ключово е ако можем в началото на юни да привлечем туристи особено от Румъния, Гърция и Сърбия – разчитаме на автомобилния туризъм, подчерта Ангелкова. След 15 юни при нас няма отменени чартърни полети на летищата Варна и Бургас, но все още авиацията в Европа не се е възстановила, обясни тя.
Как ще се рекламираме – като дестинация без COVID-19? Освен реклама на вътрешния туризъм, защото българите са ни най-важни в момента, подчерта отново министърът, стартираме масова кампания по комуникационни пазари CNN и BBC за възобновяване на чуждестранния туристопоток. Бюджетът за реклама не се е променил. Почти нищо от него до момента не е изхарчено. Благодаря на кметовете по Черноморието за съвместните инициативи. Факт е, че българското черноморие има най-нисък процент на заразени и това не е малко, подчерта министър Ангелкова.
24 нови случая на коронавирус в България
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Очакваме начало на сезона 15 юни - 1 юли. Ако някои хотелиери са готови, могат да отворят и по-рано, каза още министърът на туризма и добави, че това е двупосочна работа: ние сме дали нашите указания на ниво правителство. Туризмът е хоризонтален сектор и изисква усилия от всички. От тук нататък хотелиерите трябва да свършат своята работа. Трябва да организират работата си на място.
За хотелите конкретно - отговорите на министъра:
Какво ще представлява стаята за изолация за COVID-пациети - тя ще е само за изчакване на медицински екип, който да прецени какво да се прави с пациента дали хоспитализация или друго. Няма сллужителите на хотела да преценяват какво да правят с пациента.
Кой ще остане в хотел с болен от COVID-19 пациент? Указанията са много ясни. Няма да се карантинира целия хотел. "Правилата в другите страни са много по- строги. Ние даваме балансиран и гъвкав подход, за да спазим минималните изисквания и да не предизвикаме епидемия.", каза Ангелкова.
Цената на медицинските услуги по черноморието ще бъде ли пак толкова висока? "Аз лично се надявам това да не е така. Ситуацията е различна и необичайна за всички. И ако не положим всички еднакви усилия да осигурим комфорт на туристите ще изпаднем в изолация.", подчерта министърът.
Ще има ли отстъпки в мерките при хранене - тераси, маси, затворени помещения? "Аз съм поставила предложение като възможност да се отворят и закритите ресторанти и заведения – когато спаднат заболелите. Дали сме всяка възможност – румсервиз, възможност за бюфет – но зад плексиглас със сервиране от служител. Опитали сме максимално да дадем опции", коментира тя.
9 % ДДС – мярката срещу изсветляване на сектора с най- много критики: "Това е най-засегнатият сектор в момента, и трябва да докажем, че мярката е правила и ще работи. Времето ще покаже. Ние чухме цените няма да се променят. За хората работещи в сектора е важно, защото ще го усетят като увеличение на заплатите - това е основно изискване. В сектора минималната работна заплата се вдига на 800 лв. Тук въпросителна няма", категорична беше Ангелкова.
Може да се субсидират и чартърните програми на български авиопревозвачи – прави се и в други страни. Обмисляме го, коментира още тя.
Чадърите и шезлонгите - различни цени по Черноморието, но ще бъдат намалени минимум на 50%. Обвързани са с концесията - намалението води опростяване на неплатена концесия, обясни министърът. "15 плажа до момента предлагат нулеви цени – те са из цялото Черноморие. За да няма спекулация когато приключи срока за подаване на информация ще публикуваме информацията по области какви са цените – Варна, Добрич, Бургас, заяви министърът.
Спасителите по плажовете ще бъдат намалени само извън националните курорти, където постовете им ще бъдат намалени, като се разредят на 150 м, а не на 100м както е в момента. В рамките на националните курорти, където е най-голямата посещаемост, това няма да се променя, обясни Ангелкова.
СЗО: Европа трябва да е готова за втора смъртоносна вълна на COVID-19