Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зелената енергия расте с рекордни темпове по света

02 декември 2021, 09:46 часа • 1228 прочитания

Растежът на възобновяемата енергия ще достигне рекордни висини през тази година, но все още се намираме далеч от това, което е необходимо за свят без парникови емисии, посочват от Международната агенция по енергетика.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Според доклад на организацията, през настоящата 2021 година капацитетът на възобновяемата енергия по света ще скочи с около 290 гигавата. Това е достатъчно количество електроенергия за приблизително 200 млн. средностатистически домакинства в САЩ.

Агенцията предвижда, че през 2026 година капацитетът на възобновяемата енергия ще бъде с 60% по-висок спрямо настоящите нива и ще конкурира общия енергиен капацитет на изкопаемите и ядрените мощности в наши дни, предава CNN.

Но за да се постигнат нулеви вредни емисии до 2050 година, цел за много държави по света, възобновяемите енергийни източници ще трябва да увеличават капацитета си с дори по-бързи темпове.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Настоящият ръст се движи главно от Китай, който според доклада остава световен лидер по растеж на възобновяемата енергия.

Очаква се до 2026 година страната да достигне до капацитет в размер на 1200 гигавата, което ще изпревари прогнозите с 4 години.

Възобновяемите енергийни източници нарастват с бързи темпове и в Индия, като само през тази година, новите инсталации ще бъдат два пъти повече спрямо периода 2015-2020 година.

Според доклада, САЩ и Европа също ще засилят инсталирането на нови зелени мощности през идните години.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Китай, Индия, Европа и САЩ оформят заедно около 80% от разрастването на възобновяемите източници по света. Това обаче няма да е достатъчно за постигане на заложените екологични цели.

За да се постигнат въглеродна неутралност до 2050 година, тоест светът да отделя толкова парникови емисии, колкото може да премахне от атмосферата, инсталирането на нови възобновяемите енергийни източници трябва да става с близо двойна скорост в периода 2021 – 2026 година. Относно биогоривата, растежът в годишното търсене трябва да скочи четворно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес