Вносът на руски стоки в САЩ отбелязва рекорден 18-годишен спад, като основната причина за ниските стойности са наложените санкции от Запада върху Русия след началото на войната в Украйна.
Вносът на руски стоки в САЩ през месец юни възлиза на 661 млн. долара, отбелязвайки спад от 1.7 пъти спрямо данните за май и достига до нива от началото на 2004 година. Вносът на американски стоки за Русия също падна до ново рекордно ниско ниво от 58 млн. долара.
Търговията между двете страни през юни пък отбеляза спад от четири пъти спрямо данните за средномесечния оборот от 2021 г. и възлиза на 3 млрд. долара, съобщава руската платформа RBK Group (РосБизнесКонсалтинг), позовавайки се на актуализирани данни от Бюрото за преброяване на населението на САЩ.
В края на 2021 г. САЩ са петият най-голям търговски партньор на Русия, що се касае общия търговски оборот между двете страни. През 2022 г. най-голямата световна икономика беше изпреварена от Турция като партньор. През юни търговията на САЩ с Русия спадна до 5.88 млрд. долара, предава руското издание на Forbes.
Вносът на руски стоки в САЩ отчита най-ниските стойности от февруари 2004 г., когато се равнява на 653 млн. долара. За сравнение, през февруари 2009 г., след световната икономическа криза от 2008 г., той възлиза на 984 млн. долара.
През пролетта на 2022 г. САЩ забраниха вноса на руски петрол и петролни продукти. Същите съставляваха около 60% от общия внос на федерацията в САЩ.
Последва удар и по руските метали, като вносът на платиноиди, сред които и паладий, падна до 76.3 млн., спрямо 258.5 млн. през май.
Още по-рязък спад отбелязва вносът на руско ядрено гориво, който падна до нива, възлизащи на по-малко от 3 млн. долара през юни, спрямо близо 114 млн. долара през май. През 2021 г. средномесечният внос на ядрено гориво от Русия възлиза на 56 млн. долара, въпреки отчетените стойности през два от месеците на изминалата година, когато доставките се оценяват на под 3 млн. долара. Руският уран направи изключение от началото на войната в Украйна и не попадна под санкциите на САЩ.