Месец след като обяви намеренията си да сключи нова сделка за руски газ, Унгария обяви, че е постигнала споразумение с "Газпром". Външният министър Петер Сиярто потвърди новината в профила си във Facebook.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Той написа, че от 2,6 млн. куб. м на ден в Унгария от 1 септември ще се внася двойно по-голямо количество - до 5,8 млн. куб. м дневно. Горивото ще стига до Унгария през преминаващия от България "Турски поток", като според Сиярто по този начин ще се избегне налагането на ораничения върху потреблението на синьо гориво.
В понеделник той каза, че Будапеща търси още 700 млн. куб. м над съществуващия дългосрочен договор с руския газов гигант. Същото заяви премиерът Виктор Орбан през юли, когато каза, че страната му ще бъде "в безопасност", сключвайки нова сделка с Русия.
Новата сделка ще допълни 15-годишното споразумение с руския "Газпром", подписано миналата година, за доставка на около 4,5 млрд. куб. м газ годишно за Унгария. 3,5 млрд. от тях идват по "Балкански поток" (или т.нар. „Турски поток“), а останалите – през Австрия.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Страната е силно зависима от Владимир Путин, като около 80% от нейния газ идва от Русия. Будапеща се противопоставя на всякакви санкции на ЕС по отношение на руския газ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
ОЩЕ: Унгария разчиташе на Путин, но обяви "извънредно енергийно положение"
Унгария е с едни най-ниските показатели за запълване на газохранилищата в Европа - малко над 63%, според базата данни на AGSI+. Нашето хранилище в Чирен е пълно почти на 61%.
Междувременно изпълнителният директор на "Газпром" Алексей Милер, цитиран от РИА, каза, че цената на газа в Европа може да надхвърли 4000 долара за 1000 куб. метра през тази есен и зима.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Към 15:00 часа българско време октомврийските фючърси на нидерландския газов хъб се търгуват на нива около 251 евро за мегаватчас, или около 2600 долара за 1000 кубически метра.