Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Това, което не те убива, те прави по-силен": В Китай се надсмиват над новите мита на САЩ

16 май 2024, 17:08 часа • 3890 прочитания

Умереният отговор на Китай на хода на САЩ да повишат митата върху китайски стоки за 18 млрд. долара – от спринцовки до батерии, предполага, че отношенията между двете най-големи икономики в света са изправени пред замръзване, отколкото нова търговска престрелка, пише Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Китай осъди действията на администрацията на Байдън и обеща „решителни мерки“ за защита на своите интереси.

Но отговорът на Пекин също показа нова динамика, а и увереност, спрямо 2018 г., когато митата от ерата на Тръмп върху китайски стоки на стойност 300 млрд. долара доведоха до ескалираща търговска война, казват анализатори.

ОЩЕ: Остра реакция на Пекин след като САЩ вдигнаха митата на китайския внос

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Сред разликите между тогава и сега: Белият дом на Байдънсподели за потенциални мерки с китайските служители предварително и митата са насочени към индустрии, включително електромобили и батерии, където икономическото въздействие е ограничено и господството на китайските компании изглежда непоколебимо.

На този фон китайските държавни медии отвърнаха, обвинявайки САЩ, че подкопават собствените си принципи за свободна търговия и предприемат действия, които заплашват целите в областта на климата и ще повишат разходите за американските потребители.

По същество, аргументът гласи: „Вие наранявате себе си“.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Снимка: iStock

Това бележи промяна в тона спрямо през 2018 г., когато китайски преговарящ каза, че Вашингтон опира „нож във врата на Китай“, а държавните медии предложиха крайни контрамерки като бойкот на вноса на храни от САЩ или разпродажба на американски облигации.

„Китай може да заеме морално високо ниво“, казва Уанг Хуияо, основател и президент на базирания в Пекин мозъчен тръст „Център за Китай“ и глобализацията“. „Тя не си играе с тези, които нарушават международните стандарти и норми“.

ОЩЕ: Байдън смята да наложи мита върху китайските електрически превозни средства

В най-острия език на своя отговора китайското министерство на търговията каза, че Белият дом е нарушил духа на споразумението за стабилни двустранни отношения, постигнато от китайския президент Си Дзинпин и президента на САЩ Джо Байдън в края на миналата година в Сан Франциско.

Байдън казва, че иска да спечели тази ера на конкуренция с Китай, но не и да започне търговска война, а американски служители се стремят да ангажират Пекин в ограничени области на сътрудничество, включително изменението на климата.

„Това, което не те убива…“

Снимка: iStock

Китай има време да отвърне със собствени целенасочени действия, преди митата да влязат в сила, казаха анализатори. Но много неща са се променили след срива на търговията през 2018 г.

През тази година китайските автомобилни производители построиха малко под 800 000 електрически превозни средства. До 2023 г. производството на електромобили е скочило 8 пъти, Китай е изпреварил Япония като най-големият износител на автомобили в света, а китайските автомобилни производители изпълняват планове за разширяване – от Югоизточна Азия към Европа.

Huawei, който беше осакатен от санкциите на САЩ през 2019 г., се възстанови, оглавявайки търсенето на произведени в Китай чипове и предизвиквайки Apple в китайския бизнес със смартфони, а Tesla в сферата на електромобилите.

ОЩЕ: САЩ повишиха рязко митата за китайски електромобили и чипове

„Това, което не те убива, те прави по-силен“, написа дуржавната агрнция в коментар за митата на САЩ. „Изглежда известният цитат се отнася за китайските технологични компании.“

Пекин знаеше, че този набор от мита идва. При неотдавнашни посещения в Китай министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън и други отправяха послание, че индустриалният капацитет на Китай да произвежда повече електромобили, слънчеви панели и батерии, отколкото икономиката му може да поеме, е риск за американските работни места и бизнеса.

Снимка: iStock

Китайските служители и държавните медии отхвърлиха този аргумент, като заявиха, че производителите на електромобили в страната доминират заради иновациите и предимствата на веригата за доставки, а не заради субсидиите.

САЩ са внесли стоки за 427 млрд. долара от Китай миналата година и са изнесли 148 млрд. долара за икономика №2 в света – търговско разминаване, която продължава от десетилетия и се превръща във все по-чувствителна тема във Вашингтон.

ОЩЕ: Байдън подписа забраната за вноса на руски обогатен уран

И двамата кандидати за президент на САЩ през 2024 г. заемат твърда позиция спрямо Китай преди изборите през ноември. Така че Пекин има време да обмисли с кого би предпочел да работи, след като изборите приключат.

„Нещото в тази инициатива на Байдън е, че тя се ръководи от изборите“, каза Уанг. „Това е различно от нещото, което направи Тръмп, тъй като той вече беше президент от 1 година и затова преследваше търговска война, а не избори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес