Съветникът на президента Владимир Путин Максим Орешкин обвини Руската централна банка за срива на рублата. Според него разхлабената парична политика, водена от финансовата институция, е виновна за обезценяването на руската валута.
Рублата достигна днес курс 100.9950 за щатски долар - най-слабото и ниво от почти 17 месеца.
В статия за държавната агенция ТАСС икономическият съветник на Путин казва, че Кремъл иска силна рубла и очаква интервенция. Това може да подтикне централната банка към действие преди следващото планирано решение за определяне на водещата лихва на 15 септември, пише "Ройтерс".
Още: Какво става с рублата, другари депутати? Руски пропагандист номер 1 истерясва (ВИДЕО)
"Основният източник на отслабването на рублата и ускоряването на инфлацията е меката парична политика. Централната банка разполага с всички инструменти, за да нормализира ситуацията в близко бъдеще и да гарантира, че лихвените проценти по кредитите ще бъдат намалени до устойчиви нива", пише Орешкин в статията.
"Слабата рубла усложнява структурната трансформация на икономиката и се отразява негативно на реалните доходи на населението", посочва той.
"В интерес на руската икономика е да има силна рубла", казва икономистът.
Банката на Русия от своя страна смята, че рязкото падане на рублата тази година се дължи на свиващия се търговски баланс. Излишъкът по текущата сметка е намалял с 85% на годишна база от януари до юли.
Още: Руската централна банка се намеси, но не успя да стабилизира рублата
Централната банка повиши лихвените проценти със 100 базисни пункта през юли до 8.5%, като ги задържа стабилни от септември. Преди следващата си среща през септември банката сигнализира, че са необходими още увеличения.
След началото на войната курсът на рублата е нестабилен, като през март 2022 г. тя се разменяше при курс 120 рубли за долар, преди да се възстанови до повече от седемгодишен връх няколко месеца по-късно, подкрепен от капиталовия контрол и нарастващите приходи от износ.
Преди войната рублата се търгуваше около 75 за долар.