Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сорос: Втората най-голяма икономика в света е изправена пред криза

01 февруари 2022, 15:30 часа • 30750 прочитания

Китай е изправен пред икономическа криза след като бумът на местния пазар на недвижими имоти приключи с гръм и трясък през миналата година. Това посочи милиардерът Джордж Сорос по време на реч пред организацията за публична политика Hoover Institution, която се намира в Станфордския университет.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

По думите му, китайският президент Си Дзинпин може да не успее да възстанови доверието в сектора, която бе ударен от серия фалити на строителни компании и понижаващите се цени на земята и жилищата.

Възходът на пазара на недвижими имоти в Китай е бил базиран на „неустойчив” модел, който облагодетелствал местните власти и отблъсквал хората да това да влагат спестяванията си в жилища, посочва милиардерът, цитиран от CNN.

Според него, правителствените политики са имали за цел да ограничат бума на пазара, което е направило погасяването на дълговете на строителния гигант Evergrande много трудно. Пропадането на Evergrande редовно попада из заглавията на медиите по света, тъй като компанията бе една от най-големите в Китай, само за да се превърне в огромен длъжник.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Строителната компания е затисната под общи задължения за над 300 млрд. долара, включително плащания по облигации за 19 млрд. долара, държани от международни управляващи дружества и частни банки от името на техните клиенти.

Най-богатият човек в Азия през 2017 г. сега разпродава луксозни активи за да плаща дългове

Evergrande се опитва от месеци да събере парите за да погаси задълженията към кредиторите си.

Представители на властта в Китай бяха изпратени в компанията за да извършват надзор над операциите по преструктуриране, но засега има малка яснота какво предстои в бъдеще.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Evegrande поиска още време, но някои кредитори изглежда не желаят да чакат. През уикенда от компанията обявиха, че синдици са поели контрола над парцел земя в Хонконг, която е заложена срещу заем в размер на 520 млн. долара през миналата година.

„Остава да се види как властите ще се справят с кризата”, казва Сорос по време на панел, посветен на строителството в Китай и на това как САЩ трябва да отговори на ситуацията.

„Навярно отлагаха справянето с това прекалено дълго, тъй като сега доверието на хората е разклатено”, казва Сорос.

През последните години Джордж Сорос се превърна в отявлен критик на Си Дзинпин и политиката на Комунистическата партия в Китай.

Инвеститорът, наричан често спекулант от своите критици, и председател на фондацията „Отворено общество” посочи през септември, че компанията за управление на активи BlackRock е направила „трагична грешка” да прави повече бизнес в Китай.

Той критикува Пекин относно политиката за наблюдение над гражданите си и ударите срещу частния бизнес.

Китайският президент сега е изправен пред рисковете, произлизащи от пазара на недвижими имоти, смята Сорос.

Падащите цени ще „обърнат много от тези, които инвестираха по-голямата част от спестяванията си в недвижими имоти срещи Си Дзинпин”, казва Сорос, добавяйки, че настоящата ситуция „не изглежда обещаваща”.

„Си Дзинпин има много налични инструменти да възстанови доверието, въпросът е дали ще ги използва правилно.”, казва милиардерът.

Анализатори отдавна изразяват притеснения, че колапсът на Evergrande може да провокира по-сериозни рискове за китайският пазар на недвижими имоти, удряйки собствениците на жилища и финансовата система на страната.

Недвижимите имоти и сферите, свързани с този пазар, оформят около 30% от брутния вътрешен продукт на Китай.

Китайската икономика нарасна с 8.1% през миналата година, надскачайки заложените цели на правителството. Но отслабващият растеж в последните месеци на 2021 година предполагат, че кризата при недвижимите имоти, новите случаи на заразени с коронавирус и стриктните мерки на Пекин за ограничаване на разпространението на вируса, може да оказват негативно влияние.

Международният валутен фонд прогнозира, че китайската икономика ще свие драстично растежа до 4.8% през настоящата 2022 година.

Още: Най-голямата европейска икономика е на крачка от рецесия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес