Цените на петрола се повишиха във вторник, след като китайската икономика нарасна по-бързо от очакваното, а високто напрежение в Близкия изток държеше пазарите на ръба, след като Израел каза, че ще отговори на атаката с дронове на Иран през уикенд, предаде Reuters.
Фючърсите на сорта Брент поскъпват с 5 цента, или 0,11%, до 90,20 долара за барел. Цената на американския суров петрол WTI се повиши с 9 цента, или 0,11%, до 85,50 долара за барел.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,64 долара, или 0,71%, до 90,74 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,64 долара, или 0,75%, до 86,05 долара за барел.
ОЩЕ: След атаката на Иран: Изненада при цената на петрола
Показателите се покачиха на фона на стабилния икономически растеж в Китай – най-големият вносител на петрол в света. Според официалните данни БВП на страната е нараснал с 5,3% през първото тримесечие на годишна база, надминавайки комфортно очакванията на анализаторите.
Снимка: iStock
Въпреки че растежът се разглежда като добре дошъл знак за политиците, които се опитват да укрепят доверието, набор от други показатели, включително инвестиции в имоти, продажби на дребно и индустриална продукция, показват, че търсенето остава слабо на фона на продължителна имотна криза.
Цените на петрола скочиха миналата седмица до най-високите си нива от октомври, но паднаха в понеделник, след като атаката на Иран, които правителството нарече отмъщение за израелския удар срещу посолството на страната в Дамаск, причинииха само скромни щети.
„Отговорът на Израел ще определи дали ескалацията ще приключи или ще продължи. Конфликтът още може да бъде ограничен от Израел, Иран и неговите подставени лица, с възможно участие на САЩ“, посочват анализатори от ANZ Research в бележка до клиенти.
ОЩЕ: Ескалацията на напрежението в Близкия изток продължава да определя цената на петрола
Израелският премиер Бенямин Нетаняху свика в понеделник своя военен кабинет за втори път за по-малко от 24 часа, за да прецени как да реагира на първата директна атака на Иран срещу Израел.
Иран произвежда над 3 млн. барела на ден суров петрол като основен производител в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).