Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ръстът на зелената енергия може да направи ненужни атомните централи

09 април 2024, 13:35 часа • 1455 прочитания

Стремежът за насърчаване на възобновяемата енергия поставя на сериозно изпитание европейските атомни централи. Това се посочва в анализ на агенция Блумбърг.

Докато произвеждането на електричество без изкопаеми горива никога не е било по-наложително, нарастващите възобновяеми енергийни източници и спадът на цените на електроенергията подкопават работата на ядрените електроцентрали, които все още са крайъгълния камък на електрическите мрежи в няколко части на стария континент.

Трудни времена за АЕЦ

Още: Европейска страна ще удължава живота на най-старата АЕЦ в света

Има признаци, че им предстоят трудни времена. Търсенето не се е възстановило напълно след енергийната криза, а вятърните и соларните паркове в региона произвеждат повече енергия от всякога, което "изяжда" дела на електроенергията, доставяна от ядрените и въглищните централи за националните енергийни мрежи.

"С настоящите цени на електроенергията традиционните централи за базово натоварване ще изпитват трудности, освен ако не се сблъскаме с по-дълги периоди с много неблагоприятни слънчеви и ветрови условия, суша или силни горещини", посочи пред Блумбърг Сигурд Педерсен Лий, старши анализатор в StormGeo Nena в Осло.

В по-дългосрочен план това е предупредителен знак, че ядрените реакторите могат да бъдат все по-изтласквани, дори когато страни като Франция и Обединеното кралство планират да похарчат огромни суми за нови АЕЦ, след като са идентифицирали технологията като ключов елемент в борбата за ограничаване на глобалното затопляне.

Френският енергиен гигант Electricite de France, който тъкмо започна да връща на работа флотилията си от ядрени централи след години на продължителни прекъсвания за ремонти и проверки, вече трябваше да намали производството и да спре централите или да удължи спиранията. През уикенда EDF затвори половин дузина енергийни предприятия, тъй като цените на тока станаха отрицателни.

Още: Румъния може първа в Европа да строи малки ядрени реактори

Рекорд на слънчев и вятърен ток

В същото време държавите от Европейския съюз добавиха рекорден капацитет от вятърна енергия през миналата година. Ръстът на слънчевия капацитет пък надхвърля 40% за трета поредна година.

Не е необичайно ядрените оператори да намалят мощността, когато търсенето е ниско и доставките на слънчева и вятърна енергия нарастват, но пълното спиране на блоковете е рядкост поради времето, необходимо за възстановяване на мощността, и свързаните с това сложности.

Проблемът с ядрените генератори ще става все по-остър с продължаването на зелената експанзия, особено ако търсенето на електроенергия остане по-ниско за по-дълго време. Целта на Европейския съюз за 42,5-процентен дял на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на ЕС до края на десетилетието повишава допълнително залозите за наследените централи - от ядрени до въглищни и дори газови, заключва анализът на Блумбърг.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес