Руската кредитна агенция ACRA изчислява, че банките в страната са внесли банкноти от чуждестранни валути на стойност 5 млрд. долара през месец декември, което е приблизително два пъти повече спрямо същия месец на предходната година, когато сумата е възлизала на 2.65 млрд. долара. Тази активност се приема като превенция срещу евентуално налагане на санкции, които биха провокирали увеличение в търсенето, предава CNN.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Щатските долари обикновено доминират при подобен внос на чуждестранна валута. Много граждани на Русия предпочитат чуждестранната валута като средство за защита срещу поевтиняване на руската рубла или ускоряване на инфлацията – две възможни стечения на обстоятелствата при евентуално налагане на международни санкции.
Валери Пивен, старши директор в ACRA, коментира пред Reuters, че изчисленията на база техническите доклади, които банките подават пред руската централна банка всеки месец, показват, че финансовите институции са внесли 2.1 млрд. долара в чуждестранни банкноти през месец ноември.
САЩ обмислят налагането на санкции над Русия, като прекъсването на достъпа на някои от най-големите банки в страната до доларови трансакции и ограничаване на възможностите им да обслужват облигации деноминирани в долари, предава Reuters, позовавайки се на свои източници.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Съотношението на валутните активи и пасиви, държани от банките, се регулира от централната банка и (в момента) не предизвиква безпокойство. Увеличението на (форекс) вноса е по-скоро свързано с възможен скок в търсенето на валута в брой”, казва Пивен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Руската централна банка е отказала коментар. Банките в Русия редовно внасят чуждестранна валута в брой за да отговорят на търсенето на долари или евро от клиенти, които пътуват в чужбина или в случай на непредвидени обстоятелства.
Кореспондентски сметки
Въпреки сериозните опасения от военен конфликт в Украйна, вносът на чуждестранна валута през декември се намира на далеч по-ниски нива спрямо внесените в Русия 18 млрд. долара в края на 2014 година, когато рублата беше в режим на свободно падане след анексирането на Крим от Москва.
Русия не спира да отрича обвиненията, че планира нападение над Украйна.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Около половината от общите чуждестранни активи и пасиви на руските банки, възлизащи съответно на 100 млрд. долара и 70 млрд. долара, са в щатски долари, показват данните на руската централна банка. Това е спад спрямо 2002 година, когато делът достигаше 80% и 2014 година, когато съотношението бе на ниво от 70%.
Руските топ банки Sberbank, VTB, VEB и Gazprombank, които според информация на Reuters са застрашени от евентуални доларови санкции, не са откликнали на молбата за коментар.
В подготовка за възможни санкции върху транзакциите в долари, водещите руски банки са открили кореспондентски сметки помежду си, което би позволило да прехвърлят долари на вътрешния си пазар, твърдят източници, при условие, че поне един голям кредитор не бъде засегнат от санкциите.
„Наясно сме, че Вашингтон работи постоянно по изготвянето на нови санкции”, посочи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти в началото на тази седмица.
Министерството на финансите на Русия заяви миналата седмица, че ще гарантира, че всички банкови задължения, включително в чуждестранна валута, ще бъдат спазени, ако санкциите ударят финансовия сектор, като същевременно добави, че може да се очаква временна волатилност на пазара.