Руските банки са реализирали рекордна печалба от 3,3 трлн. рубли (36,96 млрд. долара) през 2023 г., въпреки западните санкции, съобщи Ройтерс. Данните са на Руската централната банка.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Ръстът се дължи на рязкото увеличение на ипотечното, корпоративното и потребителското кредитиране, след като секторът се възстанови от санкциите, наложени му през 2022 г. Тогава печалбата на банките спадна с около 90% заради санкциите.
Още: Изключват още 4 руски банки от SWIFT
Растящ военен бюджет
За силното възстановяване през миналата година сериозен принос имат високите нетни лихвени маржове, особено благодарение на растящия бюджет за отбрана.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Александър Данилов, директор на отдела за банково регулиране и анализи на централната банка, прогнозира, че печалбата на банките тази година ще спадне до 2,3-2,8 трилиона рубли. От централната банка на Русия са заявявали и преди, че високите лихвени проценти ще охладят растежа на кредитирането.
На последното си заседание през декември регулаторът повиши лихвените проценти до 16% и се очаква двуцифрените ставки да се запазят през цялата година, въпреки че във вторник управителят на банката Елвира Набиулина отправи послание, в което не беше толкова категорична.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Расте ипотечното кредитиране
Ипотечното кредитиране в страната е нараснало с рекордните 34,5% през 2023 г., а корпоративното и потребителското кредитиране са се увеличили съответно с 20,1% и 15,7%, сочи още докладът на централната банка.
През миналата година ипотечното кредитиране е показало признаци на прегряване на сектора, отбеляза Данилов, който очаква растежът да се забави до 7-12% през 2024 г. Нарастването на потребителското и корпоративното кредитиране също се предвижда да се забави.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Откакто изпрати армията си в Украйна през февруари 2022 г., Москва наблюдава отлив на чуждестранен капитал и разчита по-силно на местните кредитори за финансиране на правителствени и частни разходи.
Централната банка отчете още, че руските банки са намалили кредитирането в чуждестранна валута с 3,1 млрд. долара през 2023 г. в сравнение с намалението от 30,2 млрд. долара през 2022 г.
Още: Путин забрани на руските банки да плащат задълженията си във “враждебни” валути
В същото време руските банки са изкупили около 60% от държавните облигации на стойност 2,5 трлн. рубли, емитирани от финансовото министерство през 2023 г.