След спирането на газовите доставки от Русия в множество европейски страни, като част от пакета санкции вследствие инвазията в Украйна, федерацията насочи износа си на изкопаеми горива на изток.
Русия увеличи износа си на въглища за Китай и този на петрол за Индия, а сега Пакистан се обособява като нов клиент за покупка на природен газ.
Пакистан вече е ангажиран с проекта за газопровода "Пакистански поток", казва Шафкат Али Хан, посланик на страната в Москва.
„Що се отнася до политическата воля, и двете страни са ангажирани с този проект“, добавя той в интервю за РИА Новости.
Дипломатът отбеляза, че все още няма точни дати за приключване на работата по проекта, в момента страните обсъждат правни въпроси.
Газопроводът "Пакистански поток", първоначално наречен "Север-Юг", трябва да свърже инфраструктурата за доставка на втечнен природен газ в пристанищата Карачи и Гуадар в Южен Пакистан с електроцентрали и промишлени потребители на газ в окръг Касур (Пенджаб) в северната част на страната.
Дължината му по проекта ще бъде повече от 1,1 хил. километра, докато пропускателната способност трябва да достигне 12,3 млрд. кубически метра годишно.
Предвидените количества, които ще се доставят в Пакистан са около 1/12 от внасяния руски газ в Европа. За сравнение, през 2021 г. капацитетът на доставения газ на Стария континент е 155 млрд. кубически метра.
Въпреки това по-рано руският министър на енергетиката Николай Шулгинов , прогнозира, че е възможно капацитетът да достигне до 16 млрд. кубически метра.
Междуправителствено споразумение между Русия и Пакистан за изпълнение на проекта за изграждане на газопровода беше подписано през октомври 2015 година.
То предвижда използването на руски материали, технологии и услуги. През март 2022 г. Шулгинов каза, че Русия очаква с нетърпение подписването на акционерно споразумение за реализиране на проекта в близко бъдеще.
Още: Борбата на Европа за газ може да провокира световна енергийна криза