Един от най-явните признаци дали икономиката на дадена държава върви нагоре поне малко е автомобилният пазар. В Русия той почти не помръдва – при това пазарът за коли втора ръка. Това съобщава руският бизнес ежедневник "Комерсант".
Според официалните руски държавни данни, през март продажбите на коли втора ръка в Русия са се увеличили с мизерните 0,9% на годишна база. Общо са продадени 502 100 автомобили втора ръка – предимно "Лада", "Тойота", "Хюндай" и "Киа". Не се очаква да има някаква коренна промяна и през април, съгласно експертни мнения.
Най-много коли втора ръка в Русия през март, 2024 година са продадени от марката "Лада" - 123 100 (най-вече модели Lada 2107 и Lada 2114 Samara), 13% ръст на годишна база. "Тойота" е втора, 51 900 коли, с 11,3% надолу. "Киа" е трета, с 29 400 продадени коли (най-вече модел Kia Rio) или 4,7% ръст, а "Хюндай" е с 1,5% - 28 000 продадени автомобили (най-вече модел Ford Focus).
Още: Значителен ръст в цените на коли втора ръка
Учудваща динамика
Интересното зад тази статистика обаче е, че през март има ръст от 25,7% повече продадени коли втора ръка спрямо февруари, 2024 година. Обаче – първото тримесечие на тази година за руския автомобилен пазар втора ръка е по-слабо, отколкото същото тримесечие на 2023 година. Пазарът се е свил с 2,2%. Това поставя въпросът имало ли е държавна намеса.
И още учудващи данни - продажбите на нови автомобили в Русия са се увеличили 2 пъти, до 146 500 коли: Руската централна банка удължи ограниченията за превод на пари в чужбина
На този фон, броят на кибератаките в Русия е скочил също 2 пъти за първото тримесечие - 119 000 тип DdoS (претоварване на сървър с повече заявки за влизане на потребители в дадена платформа, отколкото е способен да обработи за единица време). Атакувани са предимно компании от критични индустрии, но не само – например в енергийния сектор хакерските атаки са скочили 4 пъти на годишна база (2500 атаки). "Комерсант" предупреждава и, че много използваният похват за блокиране по геолокализация от "Роскомнадзор" ще става все по-малко ефективен заради технологичния напредък.
Още: Колко е струвало на чуждестранните компании напускането на Русия?