Активи на две големи европейски банки бяха конфискувани от Русия. Става въпрос за Deutsche Bank и UniCredit (УниКредит).
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
И в двата случая става въпрос за Арбитражния съд в Санкт Петербург. Съдебните решения са в два поредни дни - вчера, 17 май, и днес, 18 май.
Днес съдът запорира недвижими имоти, ценни книжа и сметки на Deutsche Bank. Блокирани са активи на стойност над 238 милиона евро по искане на "РусХимАлианс", дъщерно дружество на "Газпром". През август 2023 г. "РусХимАлианс" се обръща към съда с искане "УниКредит" да плати банкови гаранции по договор с германската инженерингова компания "Линде" (Linde). "Линде" има договор с "РусХимАлианс" за изграждане на завод за преработка на газ и производствени съоръжения за втечнен природен газ в Уст-Луга, близо до Санкт Петербург. "Линде" обаче спря работа по проекта заради санкциите на ЕС срещу Русия след инвазията ѝ в Украйна. А банковите гаранции не бяха платени на дъщерното дружество на "Газпром" с мотив нарушаване на евросанкции.
Още: Путин дои здраво европейските банки: Плащат в пъти по-големи данъци в Русия
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Италианска драма
Освен това същият съд нареди конфискация на активи на италианската банка UniCredit на стойност 463 милиона евро, пише Financial Times и отбелязва, че решението е знаково и едно от най-мащабните, откакто издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин нападна Украйна. Конфискацията представлява 4,5% от руските активи на италианската банка.
"УниКредит" остава една от най-големите европейски банки, работещи в Русия - повече от 3000 души персонал там. По-рано този месец италианската банка съобщи, че нейният руски бизнес е реализирал нетна печалба от 213 милиона евро през първото тримесечие в Русия спрямо 99 милиона евро година по-рано.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
На 17 май Financial Times съобщи, че ЕЦБ е поискала от всички банки в еврозоната да представят стратегии за напускане на руския пазар.
Още: Deutsche bank отчете най-високата си тримесечна печалба от 11 години
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии