Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Япония повиши основната лихва до нула

19 март 2024, 09:26 часа • 1488 прочитания

Японската централна банка се отказа от отрицателния лихвен процент и най-накрая започна да прекратява една от най-агресивните програми за облекчаване на паричната политика в света, предаде АФП.

След като обяви първото си увеличение от 17 години насам, Японската централна банка заяви, че променя краткосрочния си лихвен процент от -0,1% на между нула и 0,1%.

"Анализаторите оцениха благотворния цикъл между заплатите и цените и прецениха, че се вижда, че целта за ценова стабилност от 2% ще бъде постигната по устойчив и стабилен начин към края на прогнозния период на доклада за перспективите от януари 2024 г.", заявиха от централната банка.

Още: Япония вън от играта: Вече не е третата най-голяма икономика в света

Институцията също така съобщи, че ще прекрати други неортодоксални политики, включително програмата си за контрол на кривата на доходността на облигациите и закупуването на рискови активи като борсово търгувани фондове (ETF) и японски инвестиционни тръстове за недвижими имоти.

Федералният резерв и други централни банки повишиха лихвените проценти, за да овладеят галопиращата инфлация след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

Отрицателна лихва от 2016 г.

Но преследвана от "изгубените десетилетия" на стагнация и дефлация в страната, Японската централна банка запази основната си лихва отрицателна, както е от 2016 г. насам. Последното повишение беше през 2007 г., пише БГНЕС.

Още: Японската централна банка запази свръхниските си лихви

Повишаването на ставката ще оскъпи кредитите за потребителите и предприятията.

То ще увеличи и сметката на Япония за обслужване на държавния дълг, който със своите около 260% от националното производство е един от най-високите в света. Тъй като отрицателните лихвени проценти означават, че банките губят от депозирането на капитали в централната банка, политиката имаше за цел да ги насърчи да отпускат заеми на бизнеса и по този начин да даде тласък на икономиката и инфлацията.

Централната банка също така похарчи огромни суми за изкупуване на облигации и други активи, за да влее ликвидност във финансовата система.

Рязко отслабване на йената

Политиката рязко отслаби йената спрямо долара, което е добра новина за износителите, но не и за потребителите, тъй като оскъпи вноса.

Инфлацията е на или над целевото равнище от 2%, определено от централната банка, в продължение на почти 2 години.

Но въпреки някои промени по периферията - като по-голяма гъвкавост по отношение на целевия диапазон за доходността на облигациите - основният лихвен процент остана отрицателен.

Това е така, защото Японската централна банка искаше повече доказателства за "благоприятен цикъл" на нарастващи заплати и инфлация, дължащи се на търсенето, а не на временни фактори.

Централната банка обяви, че ще се откаже и от други неортодоксални мерки, включително от програмата си за контрол на кривата на доходността на облигациите и от изкупуването на рискови активи.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес