Руският президент Владимир Путин е уверил Унгария, че задълженията ѝ за доставка на руски газ ще бъдат изпълнени, въпреки новия закон в България. Това е станало по време на срещата между него, главния изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер и унгарския външен министър Петер Сиярто в Пекин на 17 октомври. Основна тема на разговорите е била свързана със сигурността на доставките на газ, съобщава S&P Global Commodity Insights, цитирано от NOVA.
"Путин и генералният директор на „Газпром” потвърдиха, че договорните задължения за доставка на газ за Унгария ще бъдат изпълнени въпреки увеличението на транзитните такси в България", заяви от своя страна говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач. Той поясни, че Сиярто е подчертал, че енергийното сътрудничество между Унгария и Русия е "предпоставка" за енергийната сигурност на Унгария и че досега през тази година Русия е доставила 4,8 млрд. куб. м газ на Унгария, основно чрез връзката Турски поток.
Путин се срещна и с унгарския министър-председател Виктор Орбан в Пекин в рамките на рядка среща на четири очи между руския президент и ръководител на държава от ЕС и членка на НАТО. На 20 октомври представители на страните от НАТО проведоха извънредна среща в Будапеща, за да обсъдят разговорите между Путин и Орбан.
Още: Вучич: Трябва да решим проблема с българската такса за транзит на руски газ
Българската такса
Преди седмица България въведе нова такса от 20 лева (10,76 долара) за 1 мегаватчас за газ, когато идва от Русия -тя се отнася до внос и транзит на суровината и бе е вписана в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки срещу Русия.
Финансовият министър Асен Василев коментира малко след това пред "Файненшъл таймс", че "целта не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия, а транзитът на газ през България да стане по-малко изгоден за "Газпром".
Още: Асен Василев обясни как руският газ няма да поскъпне за Сърбия и Унгария
Реакция на Сърбия и Унгария
В съвместното изявление пък Сърбия и Унгария определиха решението на България да въведе такса върху руския газ, който е доставен през нейна територия като враждебна стъпка, насочена срещу тях.
"Тази нова българска наредба застрашава безопасното снабдяване с енергия в Унгария и Сърбия", пишеше още в текста, публикуван на правителствените портали на двете държави.